Alaska Limanları

Alaska Limanlarının Özellikleri Nelerdir?

Alaska limanları, uluslararası ticarette önemli rol oynarken bulundukları konum sayesinde turistik açıdan da önem taşır. Özellikle Alaska eyaletine bağlı olan limanlar ticari anlamda oldukça hareketlidir. Bunun sebebi, bölgenin zengin kaynaklara sahip olmasıdır. Bu alan, ABD’nin en çok petrol çıkardığı bölgelerden biridir.

Kuzey Büyük Okyanus’a kıyısı olan Alaska limanları, Alaska Körfezi’nden California Körfezi’ne kadar olan bölgede bulunur. Ayrıca bu limanlar Amerika ve Kanada sınırları içerisinde yer alır. Alaska limanlarının bağlı olduğu bazı eyalet, şehir ve bölgeler şöyledir:

 1. Alaska
 2. Oregon
 3. California
 4. Washington
 5. British Columbia (Kanada)

Alaska Liman Kentlerinde Neler Yapılabilir?

Alaska limanlarının bulunduğu kentler, pek çok kültürel ve turistik faaliyetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte uzun deniz kıyıları sayesinde gemi turları düzenlemek ya da bu turlara katılmak da mümkündür. Alaska liman kentlerinin bazılarının yakınında adalar da mevcuttur ve dolayısıyla Alaska gemi gezisi ile görülebilecek pek çok konum vardır. Alaska gemi yolculukları ile söz konusu şehirlere hem uzaktan bakmak hem de sokaklarını keşfetme fırsatı yakalamak mümkündür. Alaska liman kentlerinde gemi turları dışında yapılabilecek bazı faaliyetler şöyle örneklendirilebilir:

 1. Plajı olan kentlerde denize girmek
 2. Kent mimarisini incelemek
 3. Tarihi bölgelerde gezinmek
 4. Popüler mekânları keşfetmek
 5. Yöresel mutfak lezzetlerini tatmak
 6. Kültürel ve sosyal aktivitelere katılmak

Alaska Limanlarını Kimler Tercih Edebilir?

Alaska limanları, genellikle tatilini yurt dışı turları ile değerlendirmek isteyenler tarafından tercih edilir. Alaska gemi turuna çıkarak bu limanları ve liman kentlerini yakından tanıyabilmek mümkündür. Limanların ticari bölgelerinden ziyade daha iç kesimlere giderek şehri keşfetmek farklı bir deneyim olabilir. Ayrıca limanların farklı bölgelere bağlı olması farklı kültürleri tanıma fırsatı da sunar.

Alaska limanları; yurt dışında tatil yapmak isteyenler, gemi turu sevenler, Avrupa’nın dışında bir destinasyon düşünenler için oldukça uygun bir tatil rotasıdır. Bunun yanı sıra deniz yolculuğundan keyif alanlar ve denize kıyısı olan kentleri sevenler tarafından da bu limanları içeren bir tur rahatlıkla tercih edilebilir. Tercih etmeden önce bu bölgelerin yurt dışı vize gerektirip gerektirmediğine de dikkat edilmelidir.

Bu bölgelerde bir tatil planlayanlar için Setur’dan uçak bileti almak, liman kentlerine ulaşmak ve benzersiz bir tatile çıkmak mümkündür. En uygun uçak bileti fırsatlarının bulunduğu Setur ile otellerde erken rezervasyon yaptırarak aşağıdaki fırsatlardan yararlanma şansı da yakalayabilirsiniz.

 1. %50'ye varan erken rezervasyon indiriminin olduğu pek çok otel seçeneği
 2. World özellikli kart sahipleri için Worldpuan indirimleri ve taksit seçenekleri
 3. Yapılan rezervasyonu sonra iptal etme hakkı
 4. 72 saate kadar iptal edilen rezervasyonlar için para iadesi

Alaska Limanları Nelerdir?

Alaska turları ile gidilebilecek liman sayısı bir hayli fazladır. Bölgedeki kıyının uzun olması ve ticari faaliyetlerin hareketliliği nedeniyle pek çok şehirde liman kurulmuştur. Yazımızın devamında bu bölgede bulunan limanlar hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Astoria, Oregon
Oregon eyaletinde yer alan Astoria şehri, limanı ile popülerdir. Columbia nehrinin güney yakasında yer almakla birlikte ABD’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Mimarisi ile dikkat çeken Viktorya evleri ile donatılmış sarp ve ormanlık yamaçları, görülmeye değer bir manzara oluşturmaktadır. Şehirde gezerken 1920’lerin atmosferini yakalayabilmek mümkündür.

Icy Strait Point, Alaska

Tarihi dokusuyla bilinen Icy Strait Point, Alaska’nın en vahşi bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Buzul Koyu’nun güneydoğusunda, National Park’ta yer alan Icy Strait Point, yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yerdir. Bölge genellikle Tlingit kültürünü tanımak ve vahşi hayat manzaralarını yakından görmek adına ziyaret edilir.

Catalina Island, California

California’da yer alan Alaska limanlarından biri olan Catalina Island, Los Angeles’e yakın olduğu için uğrak bir noktadır. Hollywood’un botçuları tarafından da sıklıkla tercih edilen Catalina Island; art deco mimarisi, antika butikleri ve özgün restoranları ile keşfetmeye değer bir lokasyondur.

Inside Passage, Alaska

Inside Passage, dünyanın en görkemli geçitlerinden biri olarak kabul edilir. Gemi ve tekneler için eşsiz bir rota olan Inside Passage, Alaska’ya bağlı olmakla birlikte destinasyon doğrultusunda Washington ve British Columbia bölgelerini görmeyi de vadeder. Yağmur ormanları, buzullar, fiyordlar ve beyaz şapkalı tepeler de dâhil olmak üzere Alaska’da görülmesi gereken en güzel detaylar bu bölgede yer alır. Yolculuk sürecine zaman zaman yunus ve deniz aslanları da eşlik etmektedir.

Hubbard Glacier, Alaska

Kuzey Amerika kıtasındaki en geniş buzul olan Hubbard, Alaska’nın en uzun şeridine sahiptir. 100 kilometreden daha uzun bir mesafede görmenin mümkün olduğu bu buzullar, bölgede yolculuk yapanlara görsel şölen sunar. Belirli aralıklarla, buzulların kopup düşüşlerini izlemek ve sesini duyabilmek mümkündür.

Juneau, Alaska

Juneau, Alaska’nın başkenti olduğu için en gelişmiş bölgelerden biridir. Na-Dene Kızılderilileri ve Tingtlitler tarafından da kullanılan bir şehirdir. Dolayısıyla farklı bir kültür görmek için idealdir. Kozmopolit bir şehir olmasının yanında 1,5 mil genişliğe ve 6 milden fazla uzunluğa sahip olan Mendenhall Glacier buz nehri de burada yer almaktadır.

Ketchikan, Alaska

Ketchikan, benzersiz bir gemi turu ile gidip yine benzersiz bir deniz uçağı turunun yapılabileceği en ideal noktalardan biridir. 2.2 milyon hektarlık vahşi Misty Fjords National Monument bölgesi ile bağlantılı olarak deniz uçakları turlarının kalkış noktası burasıdır. Tlingit halkının atalarından kalma olan Ketchikan, en geniş totem koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Los Angeles, California

En popüler Alaska limanlarından birisi hiç şüphesiz Los Angeles’tır. Popüler mekânlar ile birlikte ünlülerin de yoğun olduğu bu bölgede gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok detay vardır. Rodeo Drive, Spago, Mann's Chinese Theatre, Sunset Bulvarı gibi dünyaca ünlü lokasyonlar ziyaret edilirken bir ünlü ile karşılaşma ihtimali bir hayli yüksektir.

Nanaimo, British Columbia, Canada

Nanaimo, Kanada’ya bağlı Alaska limanları arasında yer almaktadır. Vancouver Adası’nın 2. büyük şehri olmakla birlikte ferah yeşil alanları ve uzun sahil şeridi ile bilinir. Yüzen restoranları ile dikkat çeken Nanaimo, 36 millik Georgia Boğazı'nda her sene, küçük motorlu botların yarıştığı "The World Championship Bathtub Race" isimli organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır.

Prince Rupert, British Columbia, Canada

Princ Rupert şehri, Alaska ve ABD kıyılarının arasında kalan Kanada’da oldukça popülerdir. Ayrıca bir sanat toplumunun yaşıyor olması bölgeyi dünyaca bilinen bir yer hâline getirmiş durumdadır. Pek çok ünlü sanatçının yetiştiği bu şehir, kültürü sebebiyle yoğun bir şekilde turist ağırlamaktadır.

Seward, Alaska

Alaska’nın en bilinen özelliklerinden biri, 1867 yılında Rusya’dan satın alınmış olmasıdır. Para karşılığı satın alındığını simgeleyen şehir ise Seward’dır. Çünkü bu balıkçı köyünün adı, Alaska’yı satın alan William Seward’dan gelmektedir.

San Francisco, California

California atmosferini en iyi yansıtan şehirlerden biri olan San Francisco, metropol seviyesindeki gelişmişliği ile tüm imkânların yer aldığı bir bölgedir. Şarkılara konu olan ve filmlere sıklıkla ev sahipliği yapan San Francisco, dünyanın en büyük şehirleri arasında yer almaktadır.

Seattle, Washington

Alaska limanlarının Washington kıyısındaki temsilcisi Seattle, son derece hareketli bir şehirdir. Alışveriş olanakları, müzeleri ve kafeleri ile pek çok gezme olanağı sunan şehirde  eşsiz doğal güzellikler de bulunur. Rainer Dağı'nın karla kaplı zirveleri, Puget Sound ve Washington Gölü'nün sularından oluşan etkileyici bir manzara vardır. Seattle Center'daki Uzay İğnesi ve dokusunu yüzyılın başından beri koruyan Yeraltı Seattle, turistlerin ilgisini çeken önemli noktalardır.

Skagway, Alaska

Skagway, gemi yolculuğunun ardından benzersiz bir tren yolculuğu yapma fırsatı sunan bir şehirdir. Dünya'nın en güzel manzaralı demir yollarından biri olarak kabul edilen White Pass & Yukon güzergâhı, seyahat için sıklıkla tercih edilmektedir. Ahşap kaldırımları, at arabaları ve doğal güzelliği ile altına hücüm devrinin atmosferini hâla yaşatan bölgede 98'in İzleri Tarih Müzesi de yer almaktadır.

Vancouver, British Columbia, Kanada

Kanada’nın "Pasifik'e geçiş kapısı" olarak bilinen şehri Vancouver, mağaza ve butikleri ile ünlü olan Nathan Street’e ev sahipliği yapmaktadır. Bölgedeki en popüler aktivitelerden biri ise bisiklet kiralayarak Stanley Parkı’nda gezmek; meşhur totem direklerini, ağaçlı yollarını ve Lions Gate Köprüsü manzaralarını görmektir.

Sitka, Alaska

Rus tarihi ile Alaska doğal yaşamının birleştiği Sitka, yerli kültürü en net yansıtan bölgelerden biridir. Şehir Baram Adası’nda, Alaska’nın iç geçidinde, dağların ve Pasifik Okyanusu’nun arasında yer almaktadır. Alaska Yırtıcı Kuşlar Rehabilitasyon Merkezi'ne ev sahipliği yapması ile dikkat çeker ve bu merkezde tedavi edilerek doğaya salınan kel kartalları görmek mümkündür.

Tracy Arm Fiyord, Alaska

Alaska limanlarının en farklı manzaralarından birine sahip olan Tracy Arm Fiyord, Tongass Ulusal Ormanı'nın içinden okyanusa doğru ilerler. 3000 fit yüksekliğindeki granit duvarlarla çevrili olan fiyord, eriyen karların oluşturduğu şelaleler ve kayalardan çıkan ağaçlardan meydana gelen eşsiz bir manzaraya sahiptir.