Asya Limanları

Asya Limanlarının Özellikleri Nelerdir?

Asya limanlarının çoğu, dünyanın en büyük limanları arasında yer almaktadır. Bu büyüklük doğrultusunda bu bölgede ticaret hacmi de oldukça geniştir. Liman tanıtımları dikkate alındığında, Asya limanlarının bulunduğu kentlerin yoğun bir şekilde iş seyahatine ev sahipliği yaptığı görülmektedir. Bu iş seyahatlerinin önemli bir bölümü, turistik faaliyetler ile birleştirilmektedir. Asya ülkelerinin Avrupa’ya göre tamamen farklı bir kültürel yapıya sahip olması da bu limanların en önemli özelliklerini doğuran bir detaydır.

Asya limanlarına ev sahipliği yapan ülkelerden bazıları şunlardır:

 1. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)
 2. Bahreyn
 3. Katar
 4. Umman

Neden Asya Liman Kentlerini Ziyaret Etmelisiniz?

Asya liman kentleri, otantik ve çağdaş kültürlerin benzersiz sentezini görebilmek için en ideal noktalardır. Bölgedeki aktif ticaret sayesinde zenginleşen ve büyüyen kentler, bir taraflarında tarihi yapılara bir taraflarında ise yenilikçi mimarilere ev sahipliği yapar. Özellikle İslam kültürünün yaygın olduğu Asya liman kentlerinde binlerce yıllık tarihi yapılara rastlamak mümkündür. Bununla birlikte başta Dubai olmak üzere pek çok kent, yüksek binaları ile popülerdir.

Asya liman kentlerini ziyaret etmek istiyorsanız, Setur’un avantajlarından faydalanabilirsiniz. “Sen Hayalini Kur, Tatilin Adı Setur.” sloganıyla hizmet veren firmamız ile liman kentlerindeki lüks otellerde en ekonomik fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Ayrıca Setur sadece otel rezervasyonu değil, uçak bileti satışı da yapar. Asya’nın liman kentlerinde benzersiz deneyimler yaşamak için ihtiyacınız olan her şey Setur’da! Erken rezervasyon yaptırmanız hâlinde de aşağıdaki fırsatları yakalayabilirsiniz.

 1. %50'ye varan erken rezervasyon indirimleri
 2. Worldpuan kazanma fırsatı
 3. 72 saate kadar para iade garantisi
 4. İptal ve iade hakkı

Asya Liman Kentlerinde Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Asya limanlarının bağlı bulunduğu kentlere Setur ayrıcalıkları ile düzenlenen Asya turları sayesinde gidebilmek mümkündür. Bu kentlerin birer megapolis olması, yapılacak aktivite sayısını da bir hayli artırmaktadır. Sınırsız seçenek sunan bu şehirlerde hem çölün hem de denizin keyfi ayrı ayrı çıkarılabilir. Asya liman kentlerinden bazıları yurt dışı vize almayı gerektirmeyen ülkelerde yer almaktadır. Bu kentlere yurt dışı turları ile gidilebilir ve şu aktiviteler yapılabilir:

 1. Görkemli camileri ve tapınakları ziyaret etmek
 2. Çeşitli kent mimarilerini incelemek
 3. Müzeler sayesinde tarihte yolculuk yapmak
 4. Sonsuz çöllerde safari yapmak
 5. Kozmopolit şehirlerde tur atmak
 6. Plajı olan kentlerde tatil yapmak ve denize girmek
 7. Kültürel turlara ve aktivitelere katılmak

En Popüler Asya Liman Kentleri Hangileridir?

Asya limanları, büyüklükleri ile popülerdir. Limanların popülaritesi ise kentlerin gelişmişliği ile birlikte ön plana çıkar. Asya limanlarının bulunduğu kentler, liman dışındaki pek çok detay ile de adlarını duyurmuştur. Kültürel olarak birbirleri ile benzerlik gösteren bu kentlerin her biri, farklı bir dünyaya açılan bir kapıdır.

Abu Dhabi, BAE

Asya limanlarına ev sahipliği yapan en popüler kentlerden biri Abu Dhabi’dir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin kozmopolit şehri Abu Dhabi, Şeyh Zayit Büyük Cami’sini sınırları içerisinde bulundurmasıyla bilinir. Bu yapı, 800 adet kubbesi ve 1000 adet kolonuyla dünyadaki en büyük camilerden biridir. Miras Kasabası, Emirlik Sarayı ve Saray Müzesi ile birlikte Al Ain arkeolojik sitesi de görülebilecek en önemli yerlerdendir. Ayrıca 74 katlı Etihad Kulesi’ni ziyaret etmek ve buradan manzarayı izlemek, popüler bir aktivitedir.

Manama, Bahreyn

Asya limanlarının Bahreyn durağı, Manama’da bulunmaktadır. Basra Körfezinde yer alan ve bir ada ülkesi olan Bahreyn Krallığı, deniz üzerine inşa edilmiş ve 25 km uzunluğa sahip olan yol ile Suudi Arabistan'a bağlanmaktadır. Kentte öne çıkan ve görülmesi gereken yerler şu şekildedir:

 1. Bahreyn Ulusal Müzesi
 2. Kaleler ve geleneksel evler
 3. Özel mimarisi bulunan camiler
 4. Prehistorik mezarlığın yer aldığı Dilmun
 5. 400 yaşındaki "Hayat Ağacı"
 6. II.yüzyılda inşa edilmiş olan Barbar Tapınağı
 7. Sıra dışı inşaat tekniklerinin kullanıldığı Bin Matar Evi
 8. Bahreyn Ulusal Tiyatrosu

Doha, Katar

Doha limanının yer aldığı Doha kenti, Katar’ın en büyük şehri olma niteliğine sahiptir. Basra Körfezi kıyısında yer alan kentte, yabancı işçi geleneği nedeniyle yabancı nüfus yoğunluğu da fazladır. Bu detay ile kozmopolit hâle gelen Doha şehrinin en önemli simgelerinden biri İslam Eserleri Müzesi’dir. Kıyıdan 60 metre uzaklıkta yapay bir ada üzerine inşa edilmiş olan müze, yoğun bir şekilde ziyaretçi çekmektedir.

Zengin seçenekler sunmasından dolayı alışveriş için ideal bir yer olan Doha’da Eski Pazar, The Pearl (İnci) Marinası, sahil hattının yer aldığı Corniche ve Katar Ulusal Müzesi de görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Dubai, BAE

Dubai limanı, dünyanın en popüler şehirlerinden biri olan Dubai’de yer aldığı için tanınan bir noktadır. Limanın bağlı bulunduğu Dubai, tam anlamıyla “en”lerin şehridir. Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olan Burj Al Arab Oteli, burada yer almaktadır. Ayrıca dünyadaki en büyük insan yapımı marina olan Dubai Marina ile 828 metre uzunlukla dünyanın en uzun binası olan Burj Al Khalifa da Dubai sınırları içerisindedir.

Palmiye şeklinde ve insan yapımı bir takımadası olan Palm Jumeirah, muhteşem Atlantis Oteli ve Burj Gölü de görülmesi gereken yerlerdendir. Geleneksel Arap pazarı olan “Souk Al Bahar”, Şeyh Zayid Caddesi, The Springs ve Emirates Hills mahalleleri de büyüleyici dokuları ile ziyaretçi çekmektedir.

Khasab, Umman

Umman’da bulunan Asya limanlarından birine Khasab ev sahipliği yapmaktadır. Yılan şeklinde kıyısı bulunan kent, “Arabistan’ın Norveç’i” olarak tanınır. Umman’ın kuzey ucundaki Musandam yarımadasında yer alır ve Hürmüz Boğazı’ndan çıkıntı yapar. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan yarımadada fiyort şeklinde karanın içine giren ve çıkan yapılar bulunur.

17.yüzyıldan kalma Khasab Kalesi, Bukha kasabası ve muhteşem manzaralarıyla Bukha Kalesi ile birlikte 2097 metre yükseklikteki Jebel Harim (Kadınların Dağı) de görülebilecek yerler arasındadır. Bölgedeki en popüler aktivitelerden biri ise bot gezintisi yapmaktır.

Khor al Fakkan, BAE

Khor al Fakkan, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki yedi şehirden biridir ve Umman Körfezi’nde yer alır. Etrafında ise verimli bitki örtüsüne sahip Fujairah bulunmaktadır. Şehir tarihi yapısı ile dikkat çekmektedir ve ziyaret edilecek yerler de bu durum ile alakalıdır. Khor al Fakkan’ın canlı caddelerinde yürüyüş yapmakla birlikte görülebilecek yerler şu şekildedir:

 1. Canlı Arap pazarı
 2. Arkeolojik siteler
 3. Wurayah Şelalesi
 4. Wurayah Wadi
 5. İlginç kristalleriyle Rifaisa su bendi
 6. Muhteşem manzaralarıyla Masafi Dağları
 7. Wadi Shawkah vahası
 8. 80 milyon yıllık fosiller içeren Fosil Kayası
 9. Deve şeklinde olan Deve Kayası
 10. 300 yıllık tarihe sahip Fujairah Kalesi
 11. Eski zamanlarda yaşamış insanların kalıntılarının bulunduğu Khor Fakkan Köyü

Maskat, Umman

Umman limanlarından bir diğeri de Maskat şehrindedir. Şehrin denizcilik ile olan ilişkisi, Antik Roma dönemlerine kadar dayanmaktadır. Maskat limanı, eski dönemlerden beri dünyanın en büyük limanları arasında yer almaktadır. Liman dışında Al Jalali ve Al Mirani kaleleri de şehrin simgelerindendir.

Kalabalık Arap pazarları ile bilinen Maskat, Sultan Kabus Cami ile Beyit Al Zübair Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. 17.yüzyıldan kalma Nizwa ve Jabrin kaleleri ile birlikte Nakhl Kalesi de şehrin tarihi doğasını net bir şekilde yansıtmaktadır. Amouage parfümerisi ise doğal ve cezbedici kokuları ile ünlüdür.

Maskat kentinde görülmesi gereken diğer noktalar şöyledir:

 1. 5 adet minareye sahip Büyük Cami
 2. Doğal kaynaklar içeren Al Thowara Vahası
 3. Al Alam (Sultan Sarayı)
 4. Doğal güzellikleri ve deniziyle Wadi Arbayeen
 5. Su bendi ile Wadi Dayqah

Sir Bani Yas, BAE

Sir Bani Yas, bir adanın üzerine kurulmuş olan bir kenttir. Abu Dhabi'nin 170 km açığında yer alan bu doğal adanın adı, bölgeye ilk yerleşen Bani Yas kabilesinden gelmektedir. BAE’nin en büyük vahşi yaşam rezervlerinden biri olan Sir Bani Yas adası, 36 arkeolojik siteye ev sahipliği yapmaktadır. Milattan sonra 600 yılından kalma bir Hristiyan manastırına ait olan kalıntılar, bölgeye tarihi doku kazandırmaktadır. Ada ve çevresinde popüler olan sosyal etkinlik ve aktiviteler ise şu şekildedir:

 1. Ada etrafında tekne turu
 2. Cipler ile vahşi yaşam safarisi
 3. İnci dalışı
 4. Kum sörfü
 5. Snorkelling
 6. At binme