Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz Limanları

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz Limanlarının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanları, genel olarak küçük sayılabilecek pek çok limanı içerisinde barındıran bir gruptur. Fakat bu limanların küçük olması, hareketli ve dinamik olmasına bir engel değildir! Özellikle konteyner limanlarının işlevi, uluslararası ticarette çok önemlidir. Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanları, bağlı bulundukları şehirlerin popülaritesinden ve hareketliliğinden dolayı kullanışlı olmaktadır.

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanlarına ev sahipliği yapan ülkelerden bazıları şöyledir:

 1. Norveç
 2. Portekiz
 3. İrlanda
 4. Hollanda
 5. Danimarka
 6. İskoçya
 7. İngiltere
 8. İspanya
 9. İtalya
 10. Polonya
 11. Wales
 12. Belçika
 13. Almanya
 14. Rusya
 15. Türkiye

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz Limanlarında Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanları, aktivite ve gezilecek yer konusunda sınırsız seçeneğin bulunduğu şehirlere kurulmuştur. Özellikle Avrupa’daki nüfus yoğunluğu ve insan sirkülasyonu, bunun en belirgin göstergelerindendir. Dünyanın en gelişmiş ve en popüler ülkeleri ile şehirlerinde yer alan Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanları, bulundukları bölgenin popülaritesini de artırmaktadır.

Avrupa limanlarının bulunduğu küçük ve büyük kentleri ile birlikte Akdeniz liman kentlerinin hoş ikliminde zaman geçirmek de verimli bir aktivitedir. Akdeniz turları ile gidilebilen ve yaz aylarında plajları hareketli olan Akdeniz bölgesi, kış aylarında da kültürel ve sanatsal faaliyetler konusunda ideal bir seçenektir.

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanlarının bağlı bulunduğu şehirlerde tercih edilebilecek aktivite seçeneklerinden bazıları şunlardır:

 1. Turistik ve popüler yerlerde gezmek
 2. Tarihi binaların hikâyelerine yakından tanık olmak
 3. Birbirinden farklı kültürleri tanımak
 4. Benzersiz plajlardan denize girmek
 5. Deniz, kara, hava ve demir yolu ile yapılan turlara katılmak
 6. Ünlü restoranlarda yöresel lezzetleri tatmak
 7. Geleneksel ve modern mimari yapıları incelemek

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz Limanları Hangileridir?

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanları, bağlı bulundukları şehirler nedeniyle bilinirliği artmış yerlerdir. Dünyanın en çok turist ağırlayan ve popülaritesi yüksek olan pek çok şehri, bu gruptaki limanlara ev sahipliği yapmaktadır. Vize isteyen ve istemeyen pek çok ülkeden oluşan bu gruptaki liman kentleri, yurt dışı turları ile ziyaret edilebilir.

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanlarının yer aldığı kentleri, Setur’un erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak ziyaret edebilirsiniz. Yararlanabileceğiniz fırsatlardan bazıları ise şöyledir:

 1. Avantajlı uçak bileti fiyatları
 2. Otel fiyatlarında %50'ye varan erken rezervasyon indirimleri
 3. Yapı Kredi’ye özel Worldpuan avantajları
 4. İptal ve iade hakkı özgürlüğü
 5. Son 72 saate kadar para iadesi alabilme hakkı

Kuzey Avrupa Limanları

Norveç Limanları

Alesund,Norveç (Norveç Fiyordları)

Geniş ve detaylı bir mimari kültürü bulunan Alesund, mimari yapıları ile dikkat çeken bir şehirdir. Kentte bulunan ufak kuleler ve bu kulelerin sivri tepeleri, şehrin temel karakterini oluşturmaktadır. En ünlü Norveç fiyortları arasında yer alan Geiranger Fiyordu'nun doğal yapısı da görülmeye değer detaylardandır.

Alta, Norveç

Alta şehri ve Alta Fiyordu, ılık havası ve görsel şölen yaşatan çevresi ile turistlerin uğrak yeridir. Doğal güzelliğe sahip vadileri, ağaç kaplı tepeleri ve sık bitki örtüsü ile Alta, görülmeye değer bir liman kentidir.

Bergen, Norveç

Bergen’de yapılan en popüler aktivitelerden biri, Floien Dağı zirvesine çıkan trene binerek manzaranın keyfini çıkarmaktır. Norveç’in sıcak atmosferini doğrudan yansıtabilen bu şehir, keşfedilmesi gereken sokaklara sahiptir. Yerel zanaatkar atölyelerinin bulunduğu Brygen Rıhtımı ise alışveriş için önemli bir merkezdir. Tarihi dokuyu deneyimlemek için ise Orta Çağ şatosu Haakon's Hall ziyaret edilebilir.

Flam, Norveç

Flam, Norveç’in en uzun fiyortlarından birinde yer almaktadır. Küçük ve şirin bir kasaba olarak nitelendirilen Flam; derin havzalara, şelalelere ve dağ manzaralarına ev sahipliği yaptığı için doğa severlerin uğrak yeridir.

Honningsvag, Norveç

Kuzey Avrupa’nın en büyük ve en meşgul limanlarından birine Honningsvag ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en kuzey noktasında yer alan bu şehir, ren geyikleri ile de ünlüdür. Ayrıca yaz sezonlarında bu limana 100’den fazla Cruise gemisi uğramaktadır.

Molde, Norveç

Norveç'in en etkileyici sanat koleksiyonlarının bulunduğu Ramsdal Müzesi'ne ev sahipliği yapan Molde, “güller şehri” olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi, şehrin, Norveç’in gül yetiştirme merkezi olmasıdır. Gulf Stream tarafından ısıtılan ve tepeler ile çevrelenen kent, sık bir orman örtüsü ile kaplıdır.

Oslo, Norveç

Norveç’in en ünlü şehirlerinden biri olan Oslo, bu ününü “Viking Başkenti” olarak adlandırılmasına borçludur. Gizemli bir şehir olarak yorumlanan Oslo, Meşhur Viking Gemi Müzesi, Fram Müzesi ve Kon Tiki Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte  Edvard Munch'un etkileyici yapıtlarının bulunduğu Vigeland Heykel Müzesi de bu bölgededir.

Stavanger, Norveç

Cruise gemilerinin demir attığı noktaya çok yakın olan Stavanger, müzeleri ve arnavut kaldırımlı caddeleri ile ünlüdür. Modern mimarinin en önemli örneklerine ev sahipliği yapan şehir, aynı zamanda 18. yüzyıldan kalan ve Kuzey Avrupa'nın en iyi korunmuş ahşap yapılarını da sınırları içerisinde bulundurur.

Olden, Norveç

Olden, 1759 yılında orjinal tahta kilisenin üzerine inşa edilen Olden Old Church ve Ünlü Amerikan ressam William Singer'in evi gibi birçok tarihi yapının bulunduğu bir kenttir. Nordfjord'un ucunda bulunan şehir, 17. yüzyılın atmosferini yansıtmaktadır.

Eidfjord, Norveç

Nefes kesici Norveç fiyortlarından birinin bulunduğu Eidfjord, dağlar ve denizlerle çevrili harika bir şehirdir. 182 metrelik bir akarsu olan Voringfossen ve yürüyerek ya da trenle çıkılabilen Mabodalen Dağı da bu şehirde bulunmaktadır.

Geiranger, Norveç

Norveçliler’in huzurlu bir şekilde inzivaya çekilmek için tercih ettikleri Geiranger, muhteşem manzaraları ile bilinir. En benzersiz manzarayı ise 5.000 feet yüksekliği ve taşıdığı tonlarca su ile Seven Sisters Waterfall oluşturmaktadır.

Tromso, Norveç

Kuzeyin Paris’i olarak nitelendirilen Tromso; fiyordlar, dağlar ve sivri kıyı şeridiyle sarılmış muhteşem bir şehirdir. Dünyanın en kuzeyinde yer alan üniversiteye ev sahipliği yapan şehir, çevredeki karı ve buzulları hatırlatan Arctic Katedrali ile ünlüdür.

İsveç Limanları

Helsingborg, İsveç

Görkemli rondendronları ile ünlü olan Helsingborg, İsveç'in en önemli anıtlarından olan The Keep’e ev sahipliği yapmaktadır. The Keep ile birlikte Veliaht Prens Oscar ve eşi Sofia tarafından 1885 yılında restore edilen Suferio Kalesi de görülmeye değer yerlerdendir.

Stockholm, İsveç

İsveç denince akla gelen ilk şehir olan Stockholm, 50 köprüyle 14 adaya bağlanması ile dikkat çekmektedir. Gamla Stan, Old Town ve dünyaca ünlü 600 odalık Kraliyet Sarayı'nı sınırları içerisinde bulunduran Stockholm’de gezilebilecek birçok park ve müze vardır.

Visby, İsveç

Kuzey Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biri olan Visby, Orta Çağ’a ait sanat ve heykel örneklerini sınırları içerisinde barındırmaktadır. Sahilleri ve hoş vadileri ile ziyaretçi çeken Visby, eski bir Viking şehri üzerine inşa edilmiştir. Baltık Denizi'nin ortasında, Gotland Adası’nın üzerinde yer almaktadır.

İrlanda Limanları

Belfast, Kuzey İrlanda

Belfast, Victorian ve Edwardian tarzdaki binaları ile ünlüdür. Bu binaların özelliği, heykeller ile süslenmiş olmasıdır. Sanatsal bir kültüre ev sahipliği yapması nedeniyle dikkat çeken bölgede, en popüler aktiviteler arasında manzaralı lokantalarda yemek yemek ve alışveriş yapmak bulunmaktadır.

Dublin, İrlanda

İrlanda’nın başkenti Dublin, her yönü ile bulunduğu toprakların dokusunu yansıtabilen bir şehirdir. Güneyinde Dublin Dağları, batısında ise Dublin sahili yer aldığı için farklı ziyaretçi kitlelerine hitap eder. Şehrin simgesi olan Dublin Şatosu, etrafındaki Orta Çağ sokakları ile görülmeye değerdir.

Cork, İrlanda

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanlarının İrlanda’daki durağı olan Cork, daha çok yerel halkı ile popüler olan bir kenttir. Bölge halkı, şehri ziyarete gelenlere son derece sıcak davrandıkları için dikkat çekmektedir. Bununla birlikte kristal işçiliği yapan yerli sanatçılar da turistlerin ilgi odağıdır.

Litvanya Limanları

Riga, Litvanya

II. Dünya Savaşı’ndan önce Baltıkların Paris'i olarak bilinen Riga, günümüzde de aynı üne kavuşmuş durumdadır. Baltıkların en modern, hareketli, büyük ve kozmopolitan kentlerinden biridir. Kültürel ve mimari nitelikleri dolayısıyla fark yaratan bir şehirdir. 

Klapedia, Litvanya

Litvanya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Klapedia, Baltık Denizi ve Coronian Lagün’ü üzerinde yer almaktadır. Batı Litvanya'nın merkezi olmakla birlikte renkli balinalar arasında gezme imkânı sunan Market Street’e, Litvanya Deniz Müzesi’ne ve Akvaryum’a ev sahipliği yapmaktadır.

İskoçya Limanları

Edinburgh (S. Queen's Ferry), İskoçya

İskoçya’nın başkenti Edinburgh, zarif sokaklar ve etkileyici meydanlardan oluşan modern bir kenttir. Keyifli yürüyüşler ile şehri keşfetmek ise benzersiz deneyimler yaşamak için etkilidir. Keskin bir uçurumun tepesinde yer alan Edinburgh Kalesi ile şehrin sembolüdür.

İnverness / Loch Ness, İskoçya

22 mil boyu ve 750 feet derinliği ile Britanya'nın en büyük gölü olan Loch Ness’in bulunduğu bu bölge, özellikle Birleşik Krallık’ta önemli bir popülariteye sahiptir. Ness nehrinin kenarına kurulmuş olan şehir, doğa yürüyüşü sevenler için mükemmel bir tercihtir.

Kirkwall, İskoçya

Adalar arası feribot seferlerinin yapıldığı limanın bulunduğu Kirkwall, Orkney Adaları’ndaki en büyük şehirlerden biridir. Doğu ve batı bölgeleri arasındaki yolların büyük çoğunluğu bu şehirden geçer. Tarihi ve mimarisi ile İskoçya’nın en iyi şekilde korunmuş şehri olan Kirkwall’ın simgesi, Macbeth'in ününün yayıldığı Cawdor Kalesi’dir.

Kuzey Avrupa’daki Diğer Limanlar

Helsinki, Finlandiya

Finlandiya kültürünü etkili bir biçimde yansıtan Helsinki, koyları ile ünlü bir şehirdir. Eski ve yeni binaların bir arada bulunduğu neoklasik mimarisi ile görsel bir şölen sunar. Popüler aktiviteler arasında ağaçlarla süslenmiş sokaklarda ya da Senate Meydanı'nda dolaşmak vardır.

Funchal (Madeira), Portekiz

Portekiz’e bağlı Madeira Adası’nda yer alan Funchal, eşsiz doğası ile turistleri çekmektedir. Doğal güzelliği nedeniyle “yüzen bahçe” olarak adlandırılan bu bölge ile Avrupa kıtasının arasındaki mesafe 1.000 kilometredir. Atlantik Okyanusu’nda bulunan bu takımadanın hem kıyıları hem de dağlık alanları gezilebilir.

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag; Hans Christian Andersen'in masal kahramanı olan Küçük Deniz Kızı'nın gerçek boyutlardaki heykeli ile süslenmiş masalsı bir kenttir.  Christiansborg Şatosu, kent meydanı, Tivoli'nin bahçeleri ve eğlence parkları, gezilmeye değer yerlerdir. Kopenhag’ın kanalları ise tekne turu yapmak için son derece idealdir.

Tallinn, Estonya

Yüzyıllar öncesinden kalan yapıları ile öne çıkan Tallinn, otantik atmosferini korumayı başarmış bir şehirdir. Toompea Kalesi'nin yüksek kuleleri, zarif Rus Ortodoks Katedrali gibi yüzyıllar öncesinin mimari harikaları ve pembe parlamento binası, ziyaretçilerin uğrak yerleridir.

St. Petersburg, Rusya

St. Petersburg, beyaz geceleri ile ünlü bir şehirdir. Beyaz geceler, haziran ayında gökyüzünün tam anlamıyla kararmaması olayına verilen isimdir. Londra, Paris ve Viyana gibi batı kentlerine benzemesi için inşa edilen St. Petersburg, sonrasında daha farklı bir şehir hâlini almıştır.

Avrupa Limanları

Amsterdam, Hollanda

Setur’un Avrupa turları ile gidebileceğiniz Amsterdam, dünyanın her tarafından turist akınına uğrayan eşsiz bir şehirdir. Etrafı yerel mimariye sahip binalarla donatılmış olan kanal, muhteşem bir şehir seyri sunmaktadır. Van Gogh Müzesi ve Rembrandt Değirmeni gibi önemli değerlere ev sahipliği yapan şehirdeki en popüler aktivite, bisiklet ile gezmektir.

İngiltere Limanları

Dover, İngiltere

Dover, 1970 yılında keşfedilen ve yerin 28 feet altında yer alan Roman Painted House ile bugünkü ününe kavuşmuştur. Büyük Dover Kalesi ile birlikte rüzgâr ve denizin etkisi ile şekillenmiş olan beyaz yarlar, şehri İngiltere’nin güç sembollerinden bir hâline getiren detaylardır.

Southampton, İngiltere

Meşhur Mayflower ve Titanic gemilerinin ilk çıkış noktası olan Southampton, İngiltere’nin güney kıyısında yer alır. Söz konusu gemilerden dolayı “dünyaya açılan kapı” olarak yorumlanan kent, ayrıca Salisbury ve Winchester katedrallerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Cornwall (Falmouth), İngiltere

Dünyanın en geniş limanlarından birine sahip olan Falmouth, Cornwall'ın en çok öne çıkan sahil kentleri arasında yer alır. VIII. Henry tarafından Fransız saldırısını önlemek için inşa edilmiş olan Pendennis Kalesi ile ünlüdür.  Uzun ve parlayan kumlu sahilleri ise tatil için ideal bir seçenektir.

Cebelitarık, İngiltere

Akdeniz'in 1400 feet üzerinde bulunan Cebelitarık, muhteşem manzaraları ile ünlüdür. St. Michael'in mağarasının bulunduğu Cebelitarık, yarı vahşi Barbari Maymunları'na da ev sahipliği yapmaktadır.

Londra (Tower Bridge), İngiltere

Bir ada ülkesi olan İngiltere’nin başkenti olan Londra, uluslararası bir popülariteye sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla uğradığı noktalar Westminster Abbey, St. Paul's Cathedral ve Tower of London şeklinde sıralanabilir.

St. Peter Port, Channel Islands, Birleşik Krallık

Gulf Stream’ın sıcak suları ile ısınan Guernsey Adası’nın merkezi olan St. Peter Port, doğal güzelliği ve zengin tarihi ile bilinmektedir. Her yönü ile bir liman kasabası olan St. Peter Port, ayrıca Victor Hugo'nun Sefiller kitabını tamamladığı yerdir.

Holyhead, Wales

Kuzey Avrupa, Avrupa ve Akdeniz limanlarından biri de Birleşik Krallık’a bağlı Wales’te, yani Galler’dedir. İrlanda’ya giriş noktası olan Holyhead, Anglesey Adası'nın en geniş kasabalarından biridir. Feribot limanları ve yemekleri ile ünlü olan bir kenttir.

Polonya Limanları

Gdansk, Polonya

Baltık Denizi içinde işlevsel bir konuma sahip olan Gdansk, Orta Avrupa’nın en önemli limanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Şehrin bir tarafı her zaman hareketli ve canlı iken diğer tarafı 1.000 yıllık abidelere ev sahipliği yapmaktadır.

Gdynia, Polonya

Polonya gizli değerlerinden biri olan Gdynia, “dünyanın gözü” unvanı ile adlandırılmaktadır. Tam anlamıyla bir deniz kentidir ve sanatsal dokusu ile dikkat çeker. Seattle ile kardeş şehirdir ve son derece dinamik bir nüfus yapısı vardır.

 

Almanya Limanları

Rostock (Berlin), Almanya

Almanya’nın en önemli kentlerinden biri olan Rostock, Rostock Slavic Ormanı'na ve Warnow Nehri'nin ağzına kurulmuştur. Kuzey Avrupa'nın en eski üniversitesinin kurulduğu bu şehirde 13. yüzyıldan kalma St.Mary Kilisesi ve eski şehir duvarının parçaları bulunmaktadır.

Warnemunde (Berlin), Almanya

Dünyanın en işlek kruvaziyer limanlarından birine ev sahipliği yapan Warnemunde, Warnow Nehri ağzına kurulmuş olan eski bir balıkçı kentidir.

Kiel Kanalı, Almanya

Avrupa ve Akdeniz limanları içerisinde yer alan ve doğal limanı ile dikkat çeken Kiel, bir üniversite şehri olarak ziyaretçi çekmektedir. Deniz yaşamının getirdiği kültürün hakim olduğu bu şehirde bulunan Kiel Kanalı, tekne gezileri için biçilmiş kaftandır.

Avrupa’daki Diğer Limanlar

 

Zeebrugge, Belçika

Kanalları ve yel değirmenleri ile kartpostal gibi bir görüntüye sahip olan Zeebrugge; Scheldt Deltası, Maas ve Rhine Nehirleri tarafından çevrelenmiştir. Deniz ve liman kenti olduğunu havasıyla da hissettiren kent, Belçika’nın ana balıkçı kasabasıdır. Bu nedenle balık restoranları ile de ünlüdür.

Konstanta, Romanya

Romanya’nın Karadeniz kıyısında yer alan Konstanta; plajları ve parkları, harika yemekleri ve kültürel havası ile modern bir Avrupa şehri imajına sahiptir. Gece hayatı son derece hareketlidir.

Odessa, Ukrayna

Avrupa ve Akdeniz limanlarından birini barındıran ve dünyaca ünlü Odessa Opera ve Bale’sinin bulunduğu bu şehir, Ukrayna’nın zengin tarihinin en iyi hissedildiği yerlerden biridir.

Koper, Slovenya

Görülmeye değer Praetorian Sarayı'nın bulunduğu Koper, Adriyatik Denizi'nin kuzey ucundadır. Kireç taşı ile kaplı ve gösterişli cepheleri bulunan limanı ile dikkat çekmektedir.

Paris, Fransa

Eyfel Kulesi ile bütünleşmiş olan Paris, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Uluslararası sanatın merkezi olan benzersiz Louvre Müzesi de şehrin bir başka sembolüdür. Ayrıca Chamos Elysees ve efsanevi Notre Dame de görülmeye değer yerlerdir.

Akdeniz Limanları

İspanya Limanları

Malaga , İspanya

Akdeniz limanlarından birine ev sahipliği yapan ve Costa Del Sol'e giriş kapısı görevi gören Malaga, dünyanın en güzel sahillerine sahip şehirlerinden biridir. Pablo Picasso'nun doğum yeridir ve sanatçının pek çok eseri burada sergilenmektedir. Ayrıca Malaga Moorish, Alcabaz ve Gibralfaro gibi yerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Setur ayrıcalıkları ile katılabileceğiniz İspanya turları sayesinde Malaga’nın güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Vigo, İspanya

Galician kırlarında kıyı gezisi yapma ve Santiago De Compostela Katedrali’ni görme gibi aktivitelerin popüler olduğu Vigo, canlı bir liman kentidir. Bu katedral, Arnavut kaldırımı taşlı sokakların bulunduğu bölgede ve pitoresk meydanların arasında yer almaktadır.

Kanarya Adaları, İspanya

Akdeniz limanları denildiğinde ilk akla gelen yerlerden olan Kanarya Adaları; Gran Canaria, Lanzarote, La Palma ve Tenerife’den oluşmaktadır.  Tenerife'nin başkenti Santa Cruz'un zengin kültürü, Lanzarote’nin Timanfaya Ulusal Parkında bulunan Ateş Dağı ve Gran Canaria'da bulunan Maspalomas'ın muhteşem kum tepeleri, bölgenin öne çıkan detaylarıdır.

Barselona, İspanya

Oldukça dikkat çekici Akdeniz limanlarından bazılarını içerisinde barındıran ülkelerden bir tanesi de İspanyadır. Bu limanlardan birine ev sahipliği yapan Barselona şehri, Orta Çağ’ın modern kültür ile muhteşem buluşmasını yansıtır. Antoni Gaudi ve Picasso müzeleri ile sanatı merkezine almıştır. Ayrıca Gothic Quarter'daki nefes kesen katedralleri ile ünlüdür.

Valensiya, İspanya

İspanya'nın dünya mutfağına en büyük katkısı olan Paella Valenciana’nın anavatanı bu şehirdir. Ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri olan Valensiya, İspanya mutfağını tarihi La Lonja ve Calle De Los Caballeros binasında ziyaretçilere sunmaktadır.

Ibiza, İspanya

İspanya’ya bağlı olmasına rağmen en az ülke kadar popüler olan Ibiza, özellikle tatilcilerin vazgeçilmez lokasyonlarından biridir. Plajları, eğlence mekânları, gece hayatı, tekne turları ve çok daha fazlası için ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Seville (Cadiz), İspanya

Avrupa'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Cadiz’in hem Akdeniz hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Cadiz limanı, Kristof Kolomb’un “yeni dünya”yı keşfetmek için yolculuğuna başladığı yer olarak bilinir.

Palma De Mallorca, İspanya

Palma De Mallorca, sahillerinden ve küçük mağaralarından gelen bir üne sahiptir. Ülkenin doğu kıyılarında yer alır ve İspanya'nın en büyük adasıdır. Palacio Almudaina, Bellver Castle ve Drach, ziyaret edilmesi gereken mağaralardandır.

Almeria, İspanya

Yılda 3000 saat güneş alması ile bilinen Almeria, çoğu zaman bulutsuz bir gökyüzüne sahip olmaktadır. İspanya'nın güneydoğusunda bulunan şehirde ünlü katedraller de yer almaktadır.

Bilbao, İspanya

Bilbao; boğa güreşinin, şarabın, yemeğin ve eğlencenin merkezi olarak kabul edilen bir şehirdir. Guggenheim Museum, İspanya’nın kalbi olan bu şehirde ziyaret edilebilecek en önemli yerlerden biridir.

La Coruna, İspanya

Dünyadaki en eski Roma Deniz Feneri'ne ev sahipliği yapan La Coruna, Picasso’nun ilk çalışmalarını yaptığı yer olarak bilinir. İspanya'nın kuzeybatısında ve Atlantik Okyanus'unun kıyısında yer alır.

Fransa Limanları

Ajaccio (Korsika), Fransa

Fransa, birçok farklı Akdeniz limanına ev sahipliği yapar. Bunlardan bir tanesi olan ve Napoleon Bonaparte'ın da doğum yeri olan Ajaccio; meydanları, anıtları ve müzeleri ile ünlüdür. Kayalıklardan, plajlardan, narenciye ve zeytin ağaçlarından oluşan bir adanın üzerine kuruludur.

Marsilya, Fransa

Eski ve renkli bir Akdeniz limanlarından biri olan Vieux- Port’a ev sahipliği yapan Marsilya, Paris’in yaklaşık iki katı büyüklüğündedir. Çok uluslu nüfus yapısı ve interaktif yaşamı ile Fransa’nın farklı bir yüzünü oluşturmaktadır.

Nice, Fransa

Fransız rivierasının incisi olan Nice, Alplerin eteklerinde kurulmuş, Akdeniz limanlarından birini içerisinde barındıran bir şehirdir. Matise, Renoir, Monet ve Chagall'ın eserlerinin sergilendiği müzeleri ile ünlüdür. Promenade des Anglais ise gezilmesi gereken bir yerdir.

Le Havre, Fransa

Akdeniz limanları arasında Fransa’da yer alanlardan biri de Le Havre’dir. La Havre, Paris’in ve Normandiya sahillerinin görülebildiği bir şehirdir. Fransa’nın en renkli bölgelerinden biridir ve Sen Nehri’nin ağzında bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin en eski liman kentlerinden biri olarak bilinmektedir.

Villefranche, Fransa

Villefranche, Cote D'azur'un bir parçasıdır ve Monte Carlo yada Nice'e giderken uğranması gereken bir yerdir. Uzun sahilleri, kafeleri ve dünyaca ünlü mutfağı ile ziyaretçileri çekmektedir.

Sete, Fransa

“Fransa’nın Venedik’i” olarak adlandırılan Sete, bu unvanı romantik kanallarına borçludur. Eşsiz kumsalları ve gün batımı manzarası ile romantizmin yüksek olduğu şehir, müzeleri ile de sanat merkezlidir.

Provence (Marsilya), Fransa

La Canabiere'den Vieux Port'a kadar uzanan Provence (Marsilya), görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Fransa’nın en eski şehirlerinden biridir ve sokakları ile bilinmektedir.

Bordeaux, Fransa

Şarap denince akla ilk gelen şehir olan Bordeaux, Fransa’nın en hareketli şehirlerinden biridir. Şaraplarla ilgili eğitimlerin verildiği Bordeaux Wine School, turistlerin ilgi odağı olmuştur.

La Rochelle, Fransa

La Rochelle; yerel evler, eski kaleler ve değişik bir mimariden oluşan bir sahil kasabasıdır. Deniz mahsullerinden oluşan lezzet dolu bir mutfağı vardır ve çevresi, şarap evleri ile doludur.

St. Malo, Fransa

Eski zamanlarda korsanların barınağı olarak kabul edilen St. Malo; müzelerin, kafelerin ve eşsiz binaların karışımından oluşmaktadır. Intra Muros, Cathedral of St. Vincent ve Mont St. Michel, en çok ziyaret edilen lokasyonlardandır.

İtalya Limanları

Civitavecchia, İtalya

Meşhur Trevi Çesmesi’nin yer aldığı Civitavecchia, Antik Roma’dan kalma dokusuyla dikkat çeker. Kolezyum, Forum ve Vatikan’daki Sistine Kilisesi, ziyaret edilmesi gereken en önemli lokasyonlardır.

Livorno, İtalya

Popüler Akdeniz limanlarından biri olan ve Ligurian Denizi kıyısında yer alan Livorno, kanalları ve sülfür kaynakları ile ünlüdür. Florence, Pisa ve Tuscany'de şarap tatmak ise ziyaretçilerin en çok yaptığı aktivitelerin başında gelmektedir.

Messina (Sicilya), İtalya

Messina, Teutonik Şövalyeleri tarafından 1220 yılında inşa edilmiş Alemanna Kilisesi’nin yer aldığı şehirdir. Antik geçmişini yansıtan şehirde Dvomo, Romanesque ve Norman katedralleri de yer almaktadır. Bu özellikleri ile Akdeniz limanları arasında oldukça popüler bir noktadır.

Naples / Capri, İtalya

1889'da İtalya kraliçesi için icat edilen Naples Pizza ile ünlü olan bu şehir, İtalya'nın güneydoğusunda yer alır. Pompeii’de düzenlenen tura katılmak ve  Sorrento'daki butikleri gezmek, ziyaretçilerin en sevdiği aktivitelerdir. Yerli ve yabancı bir çok turisti ağırlayan bölge, dikkatleri üzerine çeken Akdeniz limanları arasında yer alır.

Palermo (Sicilya), İtalya

M.Ö. 6. yüzyıl ve 8. yüzyıl arasında Fenikeliler tarafından inşa edildiği düşünülen Palermo; Bizans, Arap ve Normadiyalılar’ın kültürünü yansıtmaktadır. Akdeniz limanları arasında yer alan bu şehirde bu uygarlıkların mimari izleri hâlâ görülmektedir.

Pisa, İtalya

Dünyaca ünlü Pisa Kulesi ile bilinen Pisa, Arno nehri üzerine kurulmuş bir liman kasabasıdır. 1370 senesinden beri 14 cm eğilen Pisa Kulesi, bu eğikliği ile evrensel bir üne sahip olmuştur. Bu popüler yapıyı ziyaret etmek için, rotasında Pisa olan İtalya turları seçeneklerine göz atabilirsiniz. 

Venedik, İtalya

Dünyanın en güzel ve en romantik şehirlerinden biri olarak gösterilen Venedik, Adriyatik denizindeki 120 ada üzerine serpilmiştir. Sokak yerine kanalların bulunduğu şehirde gondol turu atmak ise oldukça popüler bir aktivitedir.

Roma, İtalya

Eskiden antik dünyanın başkenti ve imparatorların tüm batı medeniyetini yönettikleri şehir olan Roma, günümüzde de bu izleri taşıdığı için bir kültür merkezi hâline gelmiştir. Kolezyum ve Sistine Chapel, gezilmesi gereken en önemli yerlerdendir.

Cagliari, Sardunya, İtalya

Akdeniz'in en büyük ikinci adası olan Sardunya, beyaz kumlu sahilleri ve berrak mavi suları ile ünlüdür. Ayrıca sahiller su sporları için de elverişlidir. Cagliari ise renkli festivaller, mimari harikalar, tarihi anıtlara sahip bir bölgedir.

Bari, İtalya

Bari, Corso Vittorio Emanuele caddesi ile ikiye ayrılan bir şehirdir. Bir taraf tarihi ile öne çıkan eski şehir, diğer taraf ise modern yeni şehir olarak kabul edilir. En ünlü yerlerinden biri ise St. Nicholas'ın bazilikasıdır.

Ravenna, İtalya

Bologna ve San Marino’ya geçiş kapısı olarak kullanılan Ravenna, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçi çeken bir liman kentidir. Roma İmparatorluğu'nun merkezlerinden biridir ve şehirde geçmişten kalma etkileri hissetmek mümkündür.

Taormina, İtalya

Turistlerin yerel restoranlarda balık yemeyi sevdikleri bir kent olan Taormina, her zaman canlı ve hareketlidir. Sicilya'nın en büyük grekoromen amfitiyatrolarından birine ev sahipliği yaparken tarihi dokusunu da korumaktadır.

Sorrento, İtalya

Sorrento kasabası, İtalya'nın efsanevi Amalfi sahili üzerinde, yüksek bir uçurumun tepesinde kurulmuştur. Avrupa'nın tek aktif volkanı olan Vezüv Dağı burada yer almaktadır. Ayrıca arkeolojik kazılar ile dağın küllerinin altından çıkarılan Pompeii de görülmeye değer yerlerden biridir.

Portofino, İtalya

Göz alıcı bir körfeze sahip olan Portofino, Church of San Giorgio veya Castello Brown’un bulunduğu şehirdir. Şehir, “Riviera'nın incisi” olarak da adlandırılmaktadır.

Yunanistan Limanları

Korfu, Yunanistan

Akdeniz’in “zümrüt adası” olarak kabul edilen Korfu’nun yerel tavernaları, mezeleri ve şarapları popülerdir. Selvi, çam, portakal, limon ve zeytin gibi ağaçlarla çevrilidir.

Heraklion, Yunanistan

Dünya tarihinin başkentlerinden biri olan Heraklion, Mioan Uygarlığı'nın en önemli eserlerinden biri olan Knossos Sarayı’nın bulunduğu yerdir. Bölgedeki yapıların tarihi M.Ö 2600 yılına kadar dayanmaktadır ve Mioan sanat eserlerinin sergilendiği müzeler mutlaka görülmelidir.

Katakolon, Yunanistan

Katakolon; Olympia şehri, Zeus Tapınağı, Hera Tapınağı, Prytaneion ve Stadium’a ev sahipliği yapan benzersiz bir kenttir. Yerel yemeklerin popüler olduğu bu liman kenti açık hava kafeleri ile de ünlüdür.

Mikonos, Yunanistan

Bembeyaz evleri ve mavi çatıları ile Bodrum’u anımsatan Mikanos, Türkler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. Güneş sevenlerin tercih ettiği bir tatil adası olan Mikanos, sofistike gece hayatı ile ünlüdür.

Pire, Yunanistan

Pericles'in yaşadığı çağları yansıtan tarihi yapısı ile öne çıkan Pire, Yunanistan’ın en geniş limanlarından birine sahiptir. Tarihi geziler yapmak için ideal bir şehirdir.

Santorini, Yunanistan

Yunanistan’ın simgelerinden biri olan mavi çatılı beyaz evlere Santorini’de de rastlamak
mümkündür. Antik şehir Aktori'de, 3600 sene öncesinden kalma, volkanik küller ile örtülmüş tarihi kalıntıları görmek mümkündür.

Rodos, Yunanistan

Suların ortasında eşsiz bir ada olan Rodos, Venüs Tapınağı ve yüz yıllık şövalyeler sokağı gibi tarihi yerleri de sınırları içerisinde barındırmaktadır.

Chios, Yunanistan

Korunmuş Bizans eserleri ile dolu olan Chios; yaseminler, yabani laleler ve görkemli ağaçlar ile donatılmış bir adadır. Akdeniz’in en gözde lokasyonlarından biridir ve turistlerin uğrak yeridir.

Nauplion, Yunanistan

Palamidi Kalesi ile ünlü olan Nauplion, Peloponnese yarımadasının doğu ucunda kuruludur. Tam 999 basamaklı merdiven tırmanıldığında, harika bir Yunan Adası manzarası izlemek mümkün olmaktadır.

Gython, Yunanistan

Tam anlamıyla bir Sparta limanına sahip olan Gython, otantik bir Yunan kasabasıdır. Dördüncü Haçlı Seferleri sırasında bir Bizans sığınağı olan Mystras ve Yunanistan'ın en eski yerlerinden biri olan Diros, burada yer almaktadır.

Delphi (Itea), Yunanistan

Delphi ya da yaygın bilinen adı ile Itea, Yunanların Apollo'ya kurbanlarını sundukları yer olarak kabul edilir. Tarihi tapınakları, mezarları ve anıtları ile ünlü olan kent, Mt. Parnassus'ın güneybatı ucunda bulunmaktadır.

Türkiye Limanları

Efes, Türkiye

Arkeologların ve arkeoloji sevenlerin uğrak yeri olan Efes, bir zamanlar Doğu Roma İmparatorluğu’nun merkezi olarak kullanılmaktaydı. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı ve buna benzer pek çok tarihi yapıyı sınırları içerisinde barındırmaktadır.

İstanbul, Türkiye

İki kıtayı birbirine bağlayan eşsiz bir şehir olan İstanbul, geçmişte bu bölgede medeniyet kurmuş tüm uygarlıklar için önem teşkil etmektedir. Mimar Sinan’ın mimari harikaları, Sultanahmet, Topkapı ve Kapalıçarşı, görülmesi gereken yerlerdir.

Fethiye, Türkiye

Hemen hemen her gün güzel bir havaya sahip olan Fethiye, yılın büyük çoğunluğunda denize girme imkânı sunan bir ilçedir. Dünya’nın en güzel plajlarından birine sahip olan Fethiye, Mendos Dağı'nın eteklerine kurulmuştur.

Çanakkale (Kepez), Türkiye

Çanakkale, Homeros'un İlyada'sına konu olan Troy’a ev sahipliği yapması ile bilinir. İki farklı kıtada toprakları bulunması ve  hem Akdeniz'e hem de Marmara Denizi'ne kıyısı olması, şehrin en ilginç özelliğidir.

Akdeniz Bölgesindeki Diğer Limanlar

Port Said, Mısır

Kaire ve Giza'ya geçiş kapısı olarak kullanılan Port Said, Süveyş Kanalı'nın kuzey ucunda yer alan bir şehirdir. Giza Piramidi, Sphinx, Mısır Müzesi, Nil Nehri, Hanging Church, Al- Hazar ve Catedel ile komşu olduğu için sıklıkla ziyaret edilmektedir.

İskenderiye, Mısır

Mısır’ın en büyük limanına ev sahipliği yapan İskenderiye, aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci şehridir. Orta Doğu ve Akdeniz kültürünün eşsiz birleşimini yansıtan bir atmosferi vardır. Mısır turları ile İskenderiye’yi ziyaret edebilir, birden fazla farklı kültürü aynı anda yaşayabilirsiniz.

Kazablanka, Fas

Kazablanka; Djemaa El-Fna büyük meydanı, yemek satıcıları, hokkabazları ve yılan oynatıcıları ile adeta masal gibi bir şehirdir. Fransız kolonisi dönemine ait beyaz binaların zarif hatları ise önemli bir mimarı doku oluşturmaktadır.

Tangier, Fas

Afrika ve Avrupa kültürlerinin harmanlanmış olduğu Tangier, egzotik ve merak uyandıran bir yerdir. Fas mutfağının en zengin seçeneklerinin bulunabildiği şehir, renkli pazarları ile de ünlüdür. Yerel mutfaklara ve yemeklere ilginiz varsa, Setur’un Fas turları sizin için ideal bir tatil seçeneği olabilir.

Dubrovnik, Hırvatistan

Dalmaçya kıyılarında yer alan Dubrovnik, yaklaşık 1.300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Son derece gelişmiş bir kasabadır ve Dominik Manastırı’nın bulunduğu yerdir. Çeşmeleri, manastırları ve meydanları gezmek için idealdir.

Split, Hırvatistan

Doğal güzellikler bakımından zengin olan Split, gür çam ormanlarıyla ve vahşi çiçeklerle çevrili bir şehirdir. Leziz Dalmaçya şarabıyla ünlü pitoresk Hvar Adası’na da buradan tekne ile gidilebilmektedir.

Lizbon, Portekiz

Tarihi Akdeniz limanlarından birine sahip olan Lizbon, Meryem Ana'nın birçok kez görüldüğüne inanılan büyüleyici Fatima Köyü’nün bulunduğu şehirdir. Kiremitli çatıların yaygın olduğu bölgede eşsiz bir manzara vardır.

Valletta, Malta

Zengin tarihi ve kültürü ile dikkat çeken Valletta, Malta’nın başkentidir. Avrupa'nın en güzel sanat eserlerini, kilise ve saraylarını sınırları içerisinde bulunduran şehir her zaman hareketlidir. Avrupa'nın en meşhur sanat eserlerinden biri olan Caravaggio'nun Vaftizci Yahya heykelinin bulunduğu St. John's Katedrali de buradadır.

Limassol, Kıbrıs

Güney Kıbrıs’ın ana limanının yer aldığı Limassol, bölgenin en büyük ikinci şehridir. Bizans zamanında, eski Mathus ve Kourion kentleri arasına kurulmuştur. Şehirde çok sayıda müze ve kale bulunmaktadır.

Tunus, Tunus

 Arap, Afrika ve Fransız Avrupa'sı kültürlerinin baştan çıkarıcı bir karışımını sunan Tunus, kalabalık Arap pazarı ile öne çıkmaktadır. Kuyumcuların, halı dokumacılarının, zanaatkarların, yemek satıcılarının ve performans sanatçılarının yuvası olan bu pazar, yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Tenerife, Kanarya Adaları

Tenerife; serin ormanlar, göz alıcı botanik bahçeler, volkanik manzaralar ve yükselen dağlardan oluşan eşsiz bir doğaya sahiptir. Atlantik’e kıyısı olan şehir garip volkanik manzaralara, ilginç kaya oluşumlarına ve İspanya'nın en büyük dağı olan Teide Dağı’na ev sahipliği yapmaktadır.

Lanzarote, Kanarya Adaları

Yılın her gününde verimli bir iklimin hakim olduğu Lanzarote, bu özelliğinden dolayı sürekli turist ziyaretlerinin yapıldığı bir yerdir. César Manrique Foundation ve deniz sularıyla dolmuş bir krater olan El Golfo, ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Las Palmas, Gran Canaria

Las Palmas, yedi Kanarya Adası’ndan biri olan Gran Canaria’nın en gözde lokasyonlarından biridir. Afrika'nın kuzeybatısında yer alır ve bununla birlikte Afrika, Avrupa ve İspanya kültürlerinin karışımından oluşan bir dokusu vardır.

Porto Cevro, Sardunya Adası

Su sporları ve ara sokaklarındaki tasarım butikleri ile yerli halk tarafından çok sevilen Porto Cevro, yat limanına sahip olduğu için ziyaretçi çekebilmektedir. Şehirdeki koyların arasında yer alan Costa Esmeralda veya Emerald Sahili, turistlerin gözde mekânlarındandır.

Monte Carlo, Monako

Grand Casino ile ünlü olan Monte Carlo, Monako'nun en çok rağbet gören bölgelerinden biridir. Jacques Cousteau Okyanus Müzesi ve büyüleyici Jardin Exotique (egzotik bahçeler), görülmeye değer lokasyonlardır.

Hayfa, İsrail

Geçmişi M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayanan antik bir limanı bulunan Hayfa; İslamiyet, Musevilik, Hristiyanlık, Dürzilik ev Bahailik gibi beş farklı dinin kültürü ile donatılmıştır. Hem modern hem de geleneksel dokusu ile farklı bir deneyim yaşatmaktadır.

Bonifacio, Korsika

Korsika'nın en kuzeyindeki yer olan Bonifacio, uçurumların üstünde bulunur ve turkuaz rengi sularla çevrilidir. Eski bir şehir dokusuna sahip olmakla birlikte akılda kalıcı manzaraları mevcuttur.