Kuzey ve Güney Amerika Limanları

Basseterre, st. Kitts

Londra'daki Piccadilly Meydanı'na benzer şekilde tasarlanmış meydanıyla bir Avrupa başkentinin lüksü ile ada rahatlığını bir araya getirmiştir. Burayı daha iyi görmek için adayı dolaşan ve Brimstone Kalesi ve diğer belli başlı yerlerden geçerek ring yapan trene binebilirsiniz. Alt yapıdaki lüksüyle St. Kıtts dünyanın en seçici seyhat severlerini cezbetmeyi başarmıştır.

Cartagena, Kolombiya

1553 yılında keşfedilen Cartagena İspanyol koloni şehrinin mükemmel bir örneğidir. Büyük bir kale duvarı sanki birer mücevhermiş gibi, tarihi şehrin pastel renkli mimarisini, hoş sokaklarını ve katedrallarin etrafını sarmaktadır. Duvarla çevrili eski kasabanın (Cidad Murallada) etrafını gezebilir, eskiden zindan olan butiklerden alışveriş yapabilir yada zengin tarihin tadını çıkarabilirsiniz.

Brıdgetown, Barbados

Bridgetown, Barbados'un enerjik başkentidir. Lord Nelson'un heykeli, gotik stildeki parlamento binaları ve kriket tukusu bu pitoresk adadaki Britanya mirasını gösterir. Barbados çevresinde bir geziye katılarak tarihini, sanatını, meşhur Basheba kaya oluşumlarını ve Karayip'lerde ki güzel manzaralardan bazılarını görebilirsiniz. Harika denizaltı mağrası Harrison Mağrası'nı ziyaret etmelisiniz.

Castrıes, st. Lucia

St. Lucia gezginlerin hayallerini süsleyen bir adadır ve hala az bilinen bir mücevherdir. Yeşil bitki örtüsü ile kaplı dağları, yoğun ormanları ve yumuşak kumlu plajları ile en güzel adalardan biridir. Başkenti Castries renkli ve canlı bir Karayip çekiciliği sunar ve kendine özgü süslemeleri ile bir eşi daha olmayan La Loc Battery Katedrali gibi St. Lucia'nın tarihi eserlerinden bazıları burdadır. Fransız kolonyel şehri Sofriere ?e gidip dünyada "araba ile gezilebilen" tek volkanı görebilirsiniz.

Cape Libery, New Jersey

Bu cruise limanı yolculara, Verrazo- Narrows Bridge, Özgürlük Heykeli ve Manhattan manzarasını sunar.

Casa De Campo, Dominik Cumhuriyeti

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip taş sokaklar,modern golf tesisleri sanatçı bir koloni olan Altos De Chavon Casa; De Campo'yu gezinizde en farklı durak noktalarından biri haline getirmektedir. Golf oynayabilir yada İspanyol kaşiflerinin izinden giderek, bu bölgedeki ilk şehirlerden biri olan Santa Domingo'ya gidip, kıtada en eski tarihi yer olan Las Damas'ı görebilirsiniz.

Conzumel, Meksika

Yucatan Yarımadası'ndan sadece 19 km uzaklıkta olan mücevher gibi bir adadır. Büyüleyeci güzellikteki mercan kayalıklarında yüzlerce egzotik balık türü yaşamaktadır; bu nedenle şnorkelle dalış için mükemmeldir. Kıyıda inşa edilmiş tek Maya kenti olan Tulum şehrinin antik kalıntılarını gezebilir veya Conzumel ?in kristal sularının derinliklerinde dalış alanlarını keşfedebilirsiniz. Yerel pazardan mücevher, sanat eserleri ve Meksika el sanat ürünlerini satın alabilirsiniz.

Costamaya, Meksika

Yucatan Yarımadası'nın doğu sahilinde bulunan Costa Maya eski uygarlıkların, yeşil yağmur ormanlarının ve mavi lagunların büyüleyici dünyasını keşfetmek için geçit kapınızdır. Ormanda bir tura katılarak Antik Maya kentleri Chacchoben ve Kohunlich'i keşfedebilir veya bir 4x4 cip ile Yucatan Yarımadası'nda Karayipler'in en iyi saklanmış sırrı olan La Pala Kumsalına gidebilirsiniz. Yöreye özgü limon suyunda marine edilmiş , domates ve soğanlı ahtapot ve karidesten oluşan Ceviche'yi tadın.

Charlotta Amalie, St: Thomas

St. Thomas güzel plajları ve kristal berraklığında suları ile meşhurdur. Ayrıca, bu büyüleyici Karayip adası gümrüksüz alışveriş imkanları ile de ün kazanmıştır. İçkilerden, porselen ve kristallere kadar her şeyde gümrüksüz ve uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz. St. Thomas Limanı'nın nefes kesici manzarasını görmek için Skyline Drive ile bir geziye katılabilirsiniz.

Colon, Panama

Eğer tarihin ve mühendisliğin kilometre taşlarının listesini yapıyor olsaydınız Panama Kanalı kesinlikle bunlardan biri olurdu. Colon'a yapacağınız gezi sizi kanalın batı ağzının sonuna götürür ve burda dünyada insan eliyle yapılmış olan en büyük gölü görebilirsiniz.

Crıstobal Pier, Panama

Panama gezilerinin en sık uğradığı limanlardan biridir. Dolaşmayı seven yolcuların Panama ve tüm kıyı boyunca popüler noktasıdır.

Fort Lauderdale, Florida

Fort Lauderdale'in Miami'nin gölgesinde kaldığını düşünenler çok hoş bir süpriz ile karşılaşacaklar. Şehir sofistike mutfağı, gece klüpleri ve kendi şahsiyeti ile aranan destinasyonlardan biri olmuştur. Las Olas Boulevard ve Himmarshee'de ki restoranlar ve dükkanlar Fort Lauderdale'in özelliğinin kanıtıdır.

Georgetown, Grand Cayman

Grand Cayman her Karayip gezisinin incisidir. Başkenti , dünyanın en güzel kumsallarından biri olarak kabul edilen ve bir çok çeşitte su sporları yapılan Seven Mile Beach ile ünlüdür. Kıyıdaki kumluklara gelen vatozlara yem verebileceğiniz ve dokunabileceğiniz Stingray City'e şnorkelle bir ziyarette bulunabilirsiniz.

Key West, Florida

Amerika'nın en güneyinde bulunana Key West evleri ve tropik yeşillikleri ile tam bir Karayip atmosferine sahiptir. Conch Tour Train veya Old Town Trolley Train ile ünlü yazar Ernest Hemmingway'in yaşadığı Hemingway evini keşfedebilir yada Mallory Dock'da gün batımı kutlamasına katılın.

Kıng's Warf, Bermuda

Bir olta kancası şeklinde olan ve Kuzey Amerika sahilinden 1.046 km uzakta olan Bermuda sadece bir ada değil, birbirine gevşek biçimde bağlantılı ve sadece 35 km kare alanı kaplayan bir adalar zincirdir. Batısında, olağanüstü Bermuda Deniz Müzesi ve Kraliyet Donanma Doklarının bulunduğu King's Wharf vardır.

Kralendjık, Bonarie

Bonarie Adası'nda olan Kralendjik çoğunlukla el değmemiş ve bozulmamış yapısıyla adının anlamını tam olarak yansıtır. Mercan resifi anlamına gelen Kralendjik dünya klasında bir scuba dalışı ve şnorkel merkezidir. Aslında adayı saran tüm resif ulusal su parkıdır. Temiz hava anlamına gelen Bonarie kuş gözlemleme için uygun ortamı sağlar. Pembe flamingolar dahil 200 kuş çeşidine ev sahipliği yapar.

Labadee, Haiti

Labadee tam anlamıyla bir karayip kaçışı sunar. güneşte saatlerce kesintisiz eğlence, karada, denizde ve havada. Kayalara çarpan dalgaların derin, yankılı kükreme sesi çıkardığı, doğal kaya oyuğu olan " Ejder Soluğu " nu görmeye gidin.

Miami, Florida

Yumuşak, beyaz kumlarla kaplı plajları, ılık, mavi ? yeşil denizi, meşhur Art Deco mahallesindeki neon renkli binaları ile, Miami canlı , renkli ve heyecanlı bir şehirdir.

Montego Bay, Jamaika

Montego Bay'de harika barlar, restoranlar, dükkanlar ve sonsuz eğlenceli aktviteler vardır. Jamaika halkının konukseverliği ile, hoşça vakit geçirmek çok kolaydır.

Nassau, Bahamas

Bahama Aalarının başkenti Nassau, New Providence Adası'ndadır. Uluslararası ihtişam ve tropik rahatlığın kendine özgü bir karışımını sunan bu kentte ziyaretçiler istedikleri her şeyi yapabilir ya da hiçbir şey yapmadan sadece dinlenebilirler. 1718'de koloni olan bu kentte Britanya etkisi çok belirgindir. Ama Bahamalar'ı özel kılan kolonyel ve Batı Afrika etkilerinin karışımıdır. Eşsiz bir manzara için Queen's Staircase'den Fincastle Kale'sine tırmanabilir veya yüzmek ve şnorkelle dalış için ideal bir yer olan Pradise Island'a gidin.

Ocho Rıos, Jamaika

Jamaika'nın yeşilliklerle kaplı dağları, kumsalları ve canlı bitki örtüsü onu dinlemek ve rahatlamak için harika bir yer yapmaktadır. Laughing Waters'daki kumsalı keşfedin yada " Karayiplerin Niagara'sı" olarak anılan ve Ocho Rios'taki gezinin en öenmli parçası olan muhteşem Dunn Nehri Şelaleri'nde yıkanın.

Orajestad, Aruba

Aruba'da yılboyu güneş ve dünyanın en güzel kumsallarından bazıları vardır. Gezmenin en iyi yolu yürümektir; canlı başkent Oranjestad'ın palmiye ağaçlarıyla dolu sokaklarında dolaştığınızda Hollanda koloni geleneği olan canlı bir kent, pastel boyalı evler görür, harika alışveriş fırsatları bulursunuz.

Phılıpsburg, st. Marteen

St. Marteen daha çok harika dükkanları ile sahil severlerin mi yoksa büyüleyici kumsallarıyla alışveriş çılgınlarının cenneti midir bunu söylemek çok zordur. Cupecoy sahili boyunca duty- free shops ve fransız butikleri ziyaretçilere denize girerken alışveriş imkanı yapma imkanı sunar.,

Puerto Lımon, Kosta Rika

Çevreyi ve doğla kaynakları korumak anlamında Kosta Rika dünya üzerindeki en başarılı ulustur. Kuş sığınakları ve korunmuş alanlar ziyaretçilere el değmemiş ormanlarda dolaşma fırsatı ve bir çok hayvan çeşidini görme imkanı sağlayacaktır.

Roatan, Honduras

Bu hiç bozulmamış ada dünyanın ikinci büyük mercan kayalıkları ile çevrilidir. Dünyanın en iyi şnorkel ve scuba dalış sahlarından biri olarak kabul edilmektedir. Karadaki dostça ve huzurlu atmosfer ise tam bir cennet adasında bulabileceğiniz bir şeydir. Sandy Bay'de Carambola Botanik Bahçeleri'ni gezerek manzaranın ve güzel kokuların tadını çıkarabilirisiniz.

Roseau, Dominik Cumhuriyeti

Doğa severler için bir cennet olan el değmemiş bu alan adanın başkentidir. Bitki örtüsü arasında dolaşırken şelaleler, duru nehirler ve doğal kaynak sularında durarak serinleyebilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Roseau ayrıca scuba diving için mükemmel bir yerdir.

San Juan, Porto Riko

San Juan, bu bölgedeki en eski ikinci şehirdir. Pastel renkli evleri, ferfoje balkonları, heykellerle süslü meydanları, mavi taş sokakları, enerji dolu ve canlı modern kentle tam bir kontrast oluşturur. Egzotik kuş ve bitki türleri ile dolu El Yunque Yağmur Ormanları'nı gezebilirsiniz.

St. George's, Gerenada

Modern Bermuda tarihi, Yeni Dünya'daki en eski İngiliz kökenli kent olan St. George'da başlar. Şehrin çok sayıdaki tarihi binalarını, kliselerini, dingin bahçelerini ve sakin sokaklarını keşfedebilirsiniz. St. George'un tarihi ve büyüsünü tam anlamıyla hissetmek için yürüyerek gezmelisiniz. Ordinance Adası'ndan başlayıp kısa köprüden King's Square'e geçebilirsiniz. Belediye binasını ve kolonyel dönemde kullanılan malzemelerin röprodüksüyonlarını görebilirsiniz. Burdan, Summers Bahçelerine geçip, şehrin taş sokaklarını keşfedebilirsiniz. Bir zamanalr Bermuda Valisi'nin konutu olan Bridge House'da antikalar, koleksiyon parçaları ve tablolar satın alabilirsiniz.

St. John's, Antıgua

St. John's dar sokaklardan oluşan harika bir kenttir, bu sokakalar sizi hafif bir eğimle St. John's Katedrali'nin gümüş tepeli kulelerine götürür. Canlı ve yoğun, çok sayıda bar ve kafe bulunan rıhtım bölgesinde dolaşın. Doğu Karayipler'in en ilginç yerlerinden biri olan Nelson's Dockyard Ulusal Parkı'na gidin.

Tampa, Florida

Orjinalinde Yunanlı göçmenler için bir sünger çıkarma yeri ve Küba sürgünleri için bir cennet olan Tampa dünya klasında bir şehir olmuştur. Ticaret merkezleri, müzeleri , çevreyi saran palmiye ağaçları ve eğlenceli parklarıyla Amerika'nın en yaşanmak istenen alanlarından biri ve kesinlikle ziyaretçiler için en zevklilerinden biridir.

Tortolla, B.V.I

Karayiplerin en doğal adası olması yanında kültürel mirasına bulunan derin ilgiyle adaların eski yerleşim yapısının müzesi olmuştur. Tortola'nın harika kumsallarını ve Virgin Islands Folk Museum'ını ziyaret etmek bir gerekliliktir.

Wıllemstad, Curaçao

Willemstad, Karayipler'in en pitoresk yerlerinden biridir. Limana girdiğinizde Hollanda kolonyel döneminden kalma binalarla kentin kültürel mirası hemen belli olur. Olağanüstü Curaçao Deniz Akvaryumu'nda 400'den fazla deniz canlısı türünün sergilendiği Seaquarium Plajı'nı ziyaret edin. Yeraltı şelaleleri ve antik kızılderili kalıntıları bulunan Halo Mağraları' nı gezebilirsiniz.

Belıze Cıty, Belıze

Belize City Belize'nin en büyük şehri ve başkentidir. Belize nehri'nin ağzına Karayip Denizi'nin kenarına kurulmuş olan bu şehir Karayiplere özgü canlılığa ve harekete sahiptir. Yoğun tropik yağmur ormanları arasında, rehberli bir tura katılabilir ve antik Maya tapınaklarının gizemini keşfedebilirsiniz. Belize'deki en yüksek Maya yapılarından biri olan 40 metrelik El Castillo'nun tepesine tırmanabilirsiniz.

Cococay, Bahamalar

Beyaz kumları ve muhteşem manzarası ile, yalıtılmış bir ada olan CocoCay sadece Royal Caribbean konuklarına ayrılmış bir serüven diyarıdır. Adanın doğal güzelliklerini keşfedin, berrak mavi sularda scuba dalışı yapın ve arkanıza yaslanıp gevşeyin. Karayiplerin en büyük aqua parkında eğlenebilirsiniz.

Galveston, Teksas

Galveston Adası Victorian tarzı evleri, Antika dükkanları ve sanat galeri ile Teksas'ın bir numaralı tarihi kentidir. Bunun yanında uzunluğu 32 mili bulan sahilleri, alışveriş alanı, harika yemekler tadabileceğiniz restoranları ve dünya sınıfında su sporları sahilleri ile Galveston unutamayacağınız bir yerdir. Büyük opera binasına uğramadan geçmek istemeyeceksiniz.

Margarıta Island; Venezuella

Margarita Adası'nın Karayiplerin incisi olarak bilinmesinin nedeni elliyi aşkın sahili ve rüzgar sörfü için elverişli şartlarıdır. Pampar'daki 17.y.y'da korsan ataklarını önlemek için inşa edilmil Castillo de San Carlos Borromeo'yı ziyaret edin, Playa Parguito'da sörf yapın ve Playa Manzanillo'nın serin sularının keyfini çıkarın.

Poınte-A- Pıtre, Guadeloupe

Pointe-a-Pitre adanın merkezidir. Limandan sadece bir kaç sokak ötedeki sokak pazarlarını dolaşabilir, Cathédrale de St-Pierre-et-St-Paul'ü ziyarte edebilir, La Marina'da birbirinden güzel bar ve restoranlarda yemeğinizi yiyebilir ve yerel içki olan beyaz romdan tadabilirsiniz.

Fort-De-France, Martınıque

Büyük bir sahile kurulan bu şahir Martinique'in merkezidir. Şehrin merkezi olan La Savane'e uğrayabilir, şnorkel ve scuba dalışı gibi spor faaliyetlerini gerçekleştirebilir, çok ucuza Fransa2dan ithal malları satın alabilirsiniz.

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti

Yeni Dünya'nın en eski şehri olan Santa Domingo tarih ve kültür ile doludur. Karayipler ekonomisin merkezini oluşturan bu şehir renkli gece yaşamı ve harika manzarası ile Dominik'in merkezidir. Şehrin müzlelerini ve bahçelerini ziyaret edebilir, tarihi 1540 yılına dayanan Cathedral of Santa Maria la Menor ve Cristopher Colombus'un oğlu tarafından inşa edilen Alcázar de Colon'e düzenlenen bir tura katılabilir, yerel Pazar olan El Mercado Modelo'dan alışveriş yapabilirsiniz.

Grand Turk, Turk & Caicos Adaları

40 adadan oluşan bu Kraliyet Kolonisi'nin başkenti sadece 10 km uzunluğunda ve 1.5 km genişliğindedir! Etrafı gezmenin en iyi yolu ada içinde sürekli ring seferi yapan "indi-bindi" turlara katılmaktır. Bu turlara ayrıca Grand Turk'ün en popüler tarihi yerleri olan Kraliçe'nin Hapishanesi ve Lighthouse Doğa Parkı'na giriş dahildir. Gerçek macera tutkunları ise bir sürüş turunda kumul aracının direksiyonunun başına geçip sahil hattının eteklerine tırmanabilir.

San Juan Del Sur, Nikaragua

Nikaragua'nın güney pasifik sahilinde yer alan bu balıkçı köyünün yakınları sörf ve yüzme için birebirbirdir. En popüler plajı olan Playa Maderas taksiyle sadece 20 dakikalık uzaklıktadır. San Juan del Sur kaplumbağa barınakları ile ünlüdür ve nesli tükenmekte olan her boyuttan türe ev sahipliği yapmaktadır. Ancak tüten bir volkanın yamacında buşunan ve Nikaragua Gölü'nü seyredebileceğiniz Mombacho Doğa Rezervine yapacağınız bir ziyaretle de doğayı en güzel halleriyle görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Zengin bir gelenek ve folklore sahip, bölgedeki en eski ve en etkileyici İspanyol koloni şehri olan Granada da görülemsi gerekn yerler arasındadır.

Rio De Janeiro, Brezilya

Şehir; benzerlerini gölgede bırakan beş gün boyunca kutlamaların yapıldığı karnavala ev sahipliği yapmaktadır. Sugar Loaf Dağı'nın dağlık yüzeyine karşı uzanan ve arka planda bulunan Corcovado Dağı'nın tepesinde 36 metre uzunluğundaki dev Kurtarıcı İsa Heykeli ile muhteşem Copacabana ve İpanema plajları ile Rio, konuklarımızın favori mekanlarında biridir. İsimler bile insanın aklında sambanın hüküm sürdüğü bir Brezilya cennetinin görüntülerini canlandırıyor. Teleferikle Sugar Loaf'ın tepesine çıkın, buradan göreceğiniz muhteşem panaromik manzaraları, gezi maceranız bittikten sonra bile unutmayacaksınız.

Mayaguez, Porto Riko

Şehir İspanyol tarzı olan ve 16 bronz heykel ile çevrili Plaza Colon'un etrafına kurulmuştur. Burda koloni dönemine ait mimariyi Plaza de Armas'da görebilir, Mamalluca Observatory gidip hayallere dalabilirsiniz.

Ponce, Porto Riko

Güneyin incisi olarak biline bu şehir neoklasik binları ve cepheleri ile ünüdür. Bosque Estatal de Guánica'da tırmanma yürüyüşü yapabilir ve bir çok çeşitte yerel hayvanı gözlemleyebilir yada Hacienda Buena Vista'da 19 yy.'dan kalma kahve fidanlarının yetiştirildiği otantik alanı gezin.

Folmouth, Antigua

İngiliz Kraliyet Donanması için 18. y.y'da inşaa edilen Nelson's Dockyard'ı ziyaret edin. Bu tarihi yapı eski şanına uygun olarak restore edilmiştir. Eski istihkamları ve gözetleme kulelerine oturun. Liamaın eski tarihini hissettiğiniz zaman gözlerinizi kapayın; eski denizcilerin gelişinin seslerini duyacaksınız.

Cabrits, Dominica

Dominika'nın güney doğusunda bulanan Cabrits aynı adı taşıyan doğal parkı ve Fort Shirley'deki askeri üs ile ünlüdür.Balina ve yunusları gözlemleyebilir, bir tırmanış macerasının içine girebilir yada müzelerde yerel kültürü keşfedebilirsiniz.

Gustavia, St. Barts

Gustavia, St. Barths olarakta bilinen St. Barts'ın merkezi olan bir limandır ve harika bir manzaraya sahiptir. Düzinelerce beyaz kumlu sahile ve lagoon'a sahip olan bu liman French West Indies island'ın yeşil ve göz kamaştırıcı bölümünü oluşturur.

Samana, Dominican Republic

Yaklaşık olarak 5,000 kambur sırtlı balina millerce yol kat ederek. Zorlu bir yolculuktan sonra buraya doğum yapmaya gelirler. El Limon Şelalesi'ne bir ziyarette bulunun. Los Haitises National Park'ta hem astropikal ormanları hem de papağandan şahine kadar bir çok çeşitte kuş türünü bulabilirsiniz.

Port Antonio, Jamaika

Bu romantik şehir bir çok çeşitte olanağa sahiptir. Blu Hole Lagoon'da Karayiplerin birbirinden çaşitli balıkları ile yüzebilir yada Long Bay sahilinde tembellik yaparak güneş ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Santa Marta, Colombia

Santa Marta Kolombiya'nın en eski şehri olmasının yanı sıra İspanyolların da Kolombiya'da yerleştikleri ilk şehirdir. Doğal parkler ve beyaz kumlarla çevirili olan Santa Marta Karayip Denizi'nin en görkemli sahillerinden birine sahiptir.

Fuerte Amador, Panama

Eskiden stratejik bir ada olan bu adaya giriş için askeri izin gerekmekteydi. Fakat ada Panama yönetimi altına girince durum değişti. Ve yolcularımız ayrıcalıklı olarak bu adanın güzelliklerinden ve huzurundan yaralanabilir hale olan şanslı insanlardandır.

Puerto Caldera, Kostarika

Golfo de Nicoya Nehri'nin kenarındaki bu Kosta Rika'nın harikası olan yerleşim alanı birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yakınlarında dnayca ünlü srf merkezileri olan Jaco vede Puntaneras'ı bulabilirsiniz.

Buenos Aires, Arjantin

Güzel havalar anlamına gelen Buenos Aires,kırmızı etin diğer yemeklere göre daha ucuz olduğu, dünyanın en geniş caddesi Avenida 9 de julio'yu bünyesinde barındıran caddeye sahiptir.Sokaklarda,kültür merkezlerinde,barlarda kulüplerde heryerde içinizi tangonun ateşiyle doldurabilirsiniz.Plaza de San Martin ve Plaza Mitre bu ikisi de sehrin görülmesi gereken yerlerinden parklarda onlarca çeşit değişik ağaç görmek mümkün yapılan anketlere göre dünyada merak edilen şehirler listesinde 3. sırada yer almaktadır.