Setur Logo
Setur Servis Turistik A.Ş.
Belge No: 728

Otelleri

Özdere Otelleri·

Eğer biraz kafa dinlemek, biraz da denize girmek istiyorsanız İzmir’e yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta olan Özdere sizin için iyi bir seçenek olabilir. Yakınlarındaki Çeşme ve Kuşadası’na göre çok daha sakin bir yer olan Özdere yemyeşil doğası ve harika deniziyle sizi bekliyor. Özdere otelleri arasında size en uygun olanı seçin ve yenileneceğiniz bir tatile ilk adımınızı atın.

Özdere’ye Nasil Geli·ni·r?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Özdere’ye en yakın havaalanı. Havaalanı ile Özdere arasındaki mesafe de yaklaşık 50 kilometre. İzmir şehir merkezinden Özdere’ye yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir araba yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Eğer toplu taşımayı tercih ederseniz İzmir metrosunun Menderes durağında indikten sonra durak yakınından kalkan Özdere minibüslerine binebilirsiniz.

Özdere’de Nerede Deni·ze Gi·ri·li·r?

Sizin için tatile gitmek denize girmek demekse; farklı plajları, koyları keşfetmeyi seviyorsanız Özdere’ye bayılacaksınız. Özdere’nin yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda olan deniz kıyısında birçok plaj ve koy var.

Bu koylardan en popüler olanı Ahmetbeyli Koyu. Maydanoz Koyu olarak da bilinen bu koy Ege’nin en temiz plajlarından birine sahip, denizi ise biraz sığ ve taşlı. Özdere’de Zindancık Koyu, Kuyubükü Koyu, Koru Koyu ve Göl Yatağı Koyu gibi noktalardan da denize girebilirsiniz.

Doğa İçi·nde Bi·r Tati·l

Sakin plajlarda dinlenmek kadar doğada zaman geçirmeyi seviyorsanız Gebekirse Gölü ve Çatal Gölü’nün bulunduğu Gebekirse Gölü Milli Parkı’nı ya da Gümüldür Tabiat Parkı’nı keşfedebilirsiniz.

Gelenekleri·ni· Koruyan Bi·r Yer

Özdere, İzmir’in hemen yanı başında olmasına rağmen geleneklerini koruyan bir yer. Nüfusu büyük oranda tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Bu sayede eski gelenekler korunuyor. Özellikle düğün ve bayramlarda köylerde yaşayan kadınların üstünde geleneksel kıyafetleri görmek hâlâ mümkün.

Özdere, geleneklerini yemeklerinde de yaşatıyor. Et, nohut ve bulgurla yapılan topalak ve hamurlu bir çorba olan kulaklı çorba bölgenin yöresel yemekleri arasında yer alıyor.

Özdere’de Gezi·lecek Yerler

Özdere sadece doğal güzellikleriyle değil, tarihi mirasıyla da sizi etkileyecek. Bölgede bulunan antik kentlere yapacağınız gezilerle Özdere’nin geçmişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kolophon Anti·k Kenti·

Kolophon Antik Kenti, deniz kıyısında kurulmayan tek İyon kenti olma özelliğiyle diğer 11 İyon kentinden ayrışıyor. Verimli topraklara sahip olan Kolophon kenti MÖ 302’de Lysimakhos tarafından yıkılmış. Bu tarihten sonra kentin yaklaşık 15 kilometre güneyinde yer alan Notion kenti önem kazanmış.

Klaros Bi·li·ci·li·k Merkezi·

Özdere yakınlarındaki Klaros Bilicilik Merkezi, antik çağların en büyük kehanet merkezlerinden biri. Klaros, gelecekten haber almak isteyenlerin ziyaret ettiği bir yerdi. Kehanetler dolunay zamanı yapılıyor, yedi genç kız ve yedi erkek ellerindeki defne yapraklarıyla tapınağın önünde ilahiler okuyorlardı.

Klaros’un diğer bir özelliği de İlyada ve Odysseia destanlarında imzası bulunan Homeros’un memleketi olması. Klaros’ta yapılan kazılarda bulunan Homeros heykeli nedeniyle Homeros’un Klaroslu olduğu düşünülüyor.