header top background shape
Setur Logo
444 28 22Yetkili AcentelerSetur Servis Turistik A.Ş.
Belge No: 728

2023 Resmi Tatil Günleri Nelerdir? 

İş, okul ve ev hayatına ufak bir mola vermek isteyenler için tatil önemli bir fırsattır. Özellikle resmi tatil günleri, gündelik yaşamdan biraz olsun uzaklaşabilmek adına herkesin merakla beklediği dönemler olarak ön plana çıkar. Türkiye’de resmi tatil günleri temelde 3 başlık altında toplanır. Bu tatil türleri arasında ise şunlar yer alır:

 • Genel tatil günleri
 • Dini bayramlar
 • Ulusal bayramlar

Kamuda ve özel sektörde çalışan kişiler ile öğrenciler yılın hangi günlerinde tatil yapacaklarını merak eder. Seyahat, ziyaret veya sadece evde dinlenmek için ideal olan bu günlerde herkesin kendi zevkine uygun bir planı olur. 2022 tatil takvimini iyi bir şekilde değerlendiren kişiler için 2023 yılındaki özel günler merak konusudur.

Resmî Tatiller Tarih Tatil Günü Resmî Tatil Süresi
Yılbaşı 1 Ocak 2023 Pazar 1 Gün
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan 2023 Pazar 1 Gün
Ramazan Bayramı 20-23 Nisan 2023 Perşembe (Arefe) - Pazar 3,5 Gün
Emek ve Dayanışma Günü 1 Mayıs 2023 Pazartesi 1 Gün
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs 2023 Cuma 1 Gün
Kurban Bayramı 27 Haziran-1 Temmuz 2023 Salı (Arefe) - Cumartesi 4,5 gün
Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz 2023 Cumartesi 1 Gün
Zafer Bayramı 30 Ağustos 2023 Çarşamba 1 Gün
Cumhuriyet Bayramı 28-29 Ekim 2023 Cumartesi (Arefe) - Pazar 1,5 Gün

Ailesi, arkadaşları veya sevdikleriyle keyif dolu günlerin hayalini kuran tatilciler için 2023 yılı bir hayli dolu dolu geçecek. 2023 resmi tatil günlerini not edebilir, sevdiklerinizle özel planlar yapmaya başlayabilirsiniz.

Yılbaşı Tatili

01 Ocak Yılbaşı Tatili

31 Aralık - 01 Ocak günleri arasında 2 günlük hafta sonu tatil fırsatı bulunmaktadır.

Yarıyıl Sömestır Tatili

23 Ocak Yarıyıl Tatili

23 Ocak - 03 Şubat günleri arasında 16 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır

Yarıyıl Sömestır Tatili

17 - 20 Nisan Ara Tatil

MEB’in açıkladığı takvime göre okullar 17 ile 20 Nisan 2023 tarihleri arasında tatil edilecek. Bu ara tatil hafta sonu ile toplamda 6 gün olarak yapılacak.

Yarıyıl Sömestır Tatili

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı

22 - 23 Nisan günlerinde 2 günlük hafta sonu tatil fırsatı bulunmaktadır.

Yarıyıl Sömestır Tatili

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 - 2 Mayıs günleri arasında 1 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır. 1 Mayıs’ı değerlendirmek isteyenler hafta sonuyla birleştirerek 3 günlük kısa bir tatil planlayabilir.

Yarıyıl Sömestır Tatili

Ramazan Bayramı

21 - 23 Nisan günleri arasında Cuma günü dahil olmak üzere 3 günlük hafta sonu tatil fırsatı bulunmaktadır.

Yarıyıl Sömestır Tatili

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

19 - 20 Mayıs günleri arasında 1 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır. 19 Mayıs’ı değerlendirmek isteyenler hafta sonuyla birleştirerek 3 günlük kısa bir tatil planlayabilir.

Yarıyıl Sömestır Tatili

Kurban Bayramı

27 Haziran - 1 Temmuz günleri arasında Salı (Arefe) - Cumartesi olmak üzere 4,5 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

Yarıyıl Sömestır Tatili

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü

15 Temmuz Cumartesi gününe denk geldiğinden 2 günlük hafta sonu tatil fırsatı bulunmaktadır.

Yarıyıl Sömestır Tatili

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos resmi tatili Çarşamba gününe denk geldiğinden hafta ortası günübirlik tatil fırsatı bulunmaktadır.

Yarıyıl Sömestır Tatili

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 - 30 Ekim günleri arasında 1 günlük Cumartesi Pazar tatil fırsatı bulunmaktadır.

Yarıyıl Sömestır Tatili

Kasım Ara Tatili

Kasım ayı içerisinde 5 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

2022-2023 Öğretim Yılı 1. Ara Yıl Tatili Ne Zaman?

2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için ara, sömestir ve yaz tatili konuları gündeme gelmiştir. 2023 yılı resmi tatil günleri öğrencilerin yanı sıra öğretmenler, ebeveynler ve eğitim sektörü çalışanları için de merak konusudur. Öğretime ara verilen ilk resmi tatil günleri ise 2022 yılının Kasım ayına denk geliyor. Söz konusu eğitim ve öğretim yılının ilk ara tatili 14-18 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacak.

Bu ara tatil, resmi olarak 11 Kasım 2022 Cuma günü ders bitimiyle başlayacak ve 20 Kasım 2022 Pazar gününe kadar devam edecek. Toplam 9 günlük tatil boyunca ise pek çok öğrenci, ebeveyn ve öğretmen tatil planı yapabilir. Kış tatili için son derece elverişli olan bu tarihler, 2023 yılına girmeden dinlenmeniz için önemli bir fırsattır. Kış otelleri konseptinde hizmet veren tesislerde erkenden yerinizi ayırtarak ailenizle ve sevdiklerinizle keyifli bir dinlenme şansı yakalayabilirsiniz.

1 Ocak 2023 Yılbaşı Tatili

Hemen hemen herkesin heyecanla beklediği tatil dönemlerinden biri de yılbaşıdır. Yeni yılın ilk günü olan 1 Ocak, 1935 yılında resmi tatil günlerine eklenmiştir. Sevdikleriyle yeni yılı dolu dolu eğlenerek karşılamak isteyenler için bu tatil önemli bir fırsattır. 1 Ocak yılbaşı tatili ise 2023 yılında pazar gününe denk geliyor. Yeni yıl kutlamaları ise 31 Aralık gecesinde yapılır. 1 Ocak tarihi de yılın ilk günü olduğu için tatil edilir. Ancak 2023 yılının ilk günü olan 1 Ocak hafta sonuna denk geldiğinden herkesin tatil yapması söz konusudur.

31 Aralık 2023 Tatil mi?

Mevcut yılın son günü olan 31 Aralık, resmi tatiller arasında yer almaz. 31 Aralık 2022 tarihi ise bu yıl hafta sonuna denk geliyor. Yeni yıl kutlaması yapmak isteyenler 31 Aralık 2022 Cumartesi günü için dolu dolu bir eğlence planlayabilir. Söz konusu tarih, geceye rahatça hazırlanmak için son derece elverişlidir. Ayrıca yeni yıl kutlamaları için tatil planlayanlar da hafta sonunu değerlendirebilir. Yılbaşı otelleri, sevdiklerinizle unutulmaz bir kutlama yapmanıza imkan verir. Canlı müzik, dans, yemek ve içecekler eşliğinde kusursuz bir gece için otellerin programlarına göz atabilirsiniz.

2023 Sömestir Tatili Ne Zaman?

Hemen hemen her öğrenci için merakla beklenen resmi tatil günlerinin başında sömestir gelir. Eğitim ve öğretim yılına ara verilen sömestir döneminde eğitim sektörü çalışanları, öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler dinlenme şansı bulur. 2023 sömestir tatili ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan takvimle açıklanır. Açıklanan takvime göre 2023 yılı sömestir tatili 23 Ocak ile 3 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacak. Sömestir tatili hafta sonu günleri de dahil edildiğinde toplam 16 gün sürecek.

Her sene olduğu gibi 2023 yılı sömestir tatili de hem aileler hem de öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor. Bu ara tatili dolu dolu geçirmek isteyenler için sömestir otelleri son derece elverişlidir. Keyifli bir kış tatili vadeden tesislerde sevdiklerinizle muhteşem anılar biriktirebilirsiniz. Kış sporu yapmak isteyenlere hitap eden söz konusu tesislerde çocuklara hitap eden etkinlikler bulmak da mümkündür. Kış aylarında sıcak bir tatil için ise termal oteller de oldukça iyi bir seçenektir.

2022-2023 Öğretim Yılı 2. Ara Yıl Tatili Ne Zaman?

Öğrenciler, öğretmenler ve eğitim sektöründe çalışanlar için 2023 yılında ikinci bir ara tatil mevcuttur. İlkbahar aylarına denk gelen ikinci ara tatil, öğrencilere yaz döneminden önce ufak bir dinlenme fırsatı sunar. MEB’in açıkladığı takvime göre okullar 17 ile 20 Nisan 2023 tarihleri arasında tatil edilecek. Bu ara tatil hafta sonu ile toplamda 6 gün olarak yapılacak. Ancak resmi tatil günlerinin son tarihi Ramazan Bayramı arifesine denk geliyor. Bu nedenle tatil süresi hafta sonu dahil toplam 9 gün olacak. 9 günlük tatili ailesiyle değerlendirmek isteyenler için çocuk dostu oteller mevcuttur. İlkbaharın tadını tatil heyecanıyla birleştirmek için bu otellerde yerinizi ayırtabilir, sevdiklerinizle keyifli günler geçirebilirsiniz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması vesilesiyle Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çocuk Bayramı ilan edilmiştir. Çocuklara armağan edilen 23 Nisan, her yıl büyük bir coşkuyla kutlanır. 1921 yılında resmi tatil günlerine dahil eden bu tarihte, kamuda ve özel sektörde çalışanlar izinli sayılır. 23 Nisan resmi tatili, 2023 yılında pazar gününe denk geliyor.

23 Nisan Tatil mi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye’de resmi tatil günlerinden biridir. Bu özel gün 2023 yılında hafta sonu kutlanacak. Pazar gününe denk gelen 23 Nisan resmi tatilinde hem çalışanlar hem de öğrenciler izinli sayılacak. Ayrıca 2023 yılında bu tarih, Ramazan Bayramı’nın da son günüdür.

24 Nisan Tatil mi?

24 Nisan, 2023 yılında haftanın ilk günü olan pazartesiye denk geliyor. 24 Nisan tarihi resmi tatil günleri arasında yer almaz. Buna ek olarak 23 Nisan 2023 Pazar günü Ramazan Bayramı da sona erdiğinden çalışanların mesaisi, öğrencilerin ise okulu başlıyor. Uzun bir ara tatilden çıkan öğrenciler, 24 Nisan 2023 Pazartesi itibarıyla eğitim ve öğretim dönemine devam edecek.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Türkiye’de kutlanan özel günlerden biri de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’dür. İşçi Bayramı olarak da anılan 1 Mayıs, resmi tatil günleri arasında yer alır. Kamuda resmi tatil ilan edilen söz konusu tarihte iş yerleri, ilkokullar, ortaokullar, liseler ve üniversiteler kapalıdır. Ayrıca bankalar da 1 Mayıs’ta tatildir.

1 Mayıs Tatil mi?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 2009 yılında resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Söz konusu özel gün, 2023 yılında pazartesi gününe denk geliyor. Kamu çalışanları ve öğrenciler 1 Mayıs 2023 Pazartesi günü tatil yapacak. 1 Mayıs’ı değerlendirmek isteyenler hafta sonuyla birleştirerek kısa bir tatil planlayabilir.

Ramazan Bayramı Tatili

Ramazan bir diğer adıyla Şeker Bayramı, İslam aleminde oruç tutma ayının tamamlanmasıyla kutlanan özel günlerdir. Ramazan ayının ardından 3 gün boyunca kutlanan bu dini bayram, resmi tatildir. Hem kamu kurumlarında hem de özel sektör firmalarında bu bayram vesilesiyle tatil ilan edilir.

2023 Ramazan Bayramı, nisan ayının son haftasına denk geliyor. Bayram tatilini dolu dolu geçirmek isteyenler söz konusu tarihler için özel planlar yapabilir. Ayrıca Yurt dışı turlarına katılmak isteyenler bayram dönemlerine yoğun bir ilgi gösterir. Siz de 2023 yılında yaz tatilinden önce dolu dolu bir program yapmak isterseniz Setur ayrıcalıklarıyla sunulan yurt dışı turlarını değerlendirebilirsiniz.

Arefe Günü Ne Zaman?

Ramazan Bayramı’nda tatil planı yapanlar için arefe gününün ne zaman olduğu merak konusudur. 2023 bayram tatilleri arasında yer alan söz konusu tarih 20 Nisan Perşembe gününe denk geliyor. Arefe gününde hem okullar hem de kamu kurumları yarım gün tatil sayılır. Arefe günü eklendiğinde bayram tatili toplam 3,5 gün olur.

Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün?

2023 tatil günleri arasında yer alan Ramazan Bayramı, resmi olarak 21 Nisan Cuma günü başlıyor. Toplam 3 gün sürecek olan bayram, sevdiklerinizle vakit geçirmeniz için özel fırsatlardan biridir. İlkbahar dönemine gelen söz konusu bayramda yurt içi kültür turları gibi özel organizasyonları değerlendirebilirsiniz. Ramazan Bayramı tatil günleri ise şu şekildedir:

 • 21 Nisan 2023 Cuma (Bayramın 1. günü)
 • 22 Nisan 2023 Cumartesi (Bayramın 2. günü)
 • 23 Nisan 2023 Pazar (Bayramın 3. günü)

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler için ara ve bayram tatili art arda geldiğinden aileler ufak kaçamaklar için plan yapabilir. Özellikle tatilini bütçe dostu fiyatlarla planlamak isteyenler erken rezervasyon otellerini şimdiden değerlendirebilir.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurtuluş mücadelesinin başlattığı tarihtir. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs tarihini gençlere armağan etmiştir. Söz konusu tarih, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak 1935’ten bu yana kutlanmaktadır.

19 Mayıs Tatil mi?

19 Mayıs resmi tatilinde kamuda ve özel sektörde çalışanlar izinlidir. Ayrıca bu tarihte okullar da kapalıdır. 19 Mayıs, 2023 yılında Cuma gününe denk geliyor. Hafta içine denk gelen bu resmi bayramda çalışanlar ve öğrenciler 1 günlük tatil hakkına sahiptir. Ayrıca bahsi geçen tarih, hafta sonu tatiliyle art ardadır. Bu sayede toplamda 3 günlük bir tatil yapmak mümkündür.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Türkiye’de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü resmi tatiller arasında yer alır. Bu tarih, 15 Temmuz 2016’da darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenleri ve gazileri anma günü olarak ilan edilmiştir. 2016 yılında resmi tatil günleri arasında eklenen 15 Temmuz resmi tatili, 2023 yılında Cumartesi gününe denk geliyor.

15 Temmuz Tatil mi?

15 Temmuz tarihi, 2023 yılında Cumartesi gününe denk geldiği için her halükarda tatildir. Hafta sonuna denk gelen bu tarihte kamuda ve özel sektörde çalışanlar izinli sayılacak. Ayrıca bahsi geçen tarih yaz tatili döneminde olduğundan öğrencilerin de okula gitmesi söz konusu değildir.

2023 Kurban Bayramı Ne Zaman?

2023 Kurban Bayramı tatili, 28 Haziran Çarşamba günü itibarıyla resmi olarak başlıyor. Resmi tatil günleri arasında yer alan bu dönem, yılın ikinci dini bayramıdır. 2023 yılında yaz sezonuna denk gelen Kurban Bayramı, pek çok kişi için özel bir dinlenme fırsatıdır. 2023’de 28 Haziran Çarşamba gününe denk gelen Kurban Bayramı arifesi yarım gün, takip eden 29, 30, 1 Temmuz tarihleri ise tam gün tatil. Toplamda 4,5 günlük bir tatil süresi söz konusu.

Bayram otelleri, bahsi geçen tarih aralıklarında tatil yapmak isteyenlere avantajlı fırsatlar sunar. Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla veya ailenizle unutulmaz anılar biriktirmek için bayram otellerinde tatil yapabilirsiniz.

Bayram Kaç Gün Tatil?

2023 Kurban Bayramı’nda toplam 4,5 günlük bir tatil söz konusudur. 27 Haziran 2023 Salı günü ise bayram arefesidir. Arefede yarım, takip eden tarihler ise tam gün tatil ilan edilmiştir. Kurban Bayramı için 2023 takvimi şu şekildedir:

 • 27 Haziran 2023 Salı (Bayram arefesi)
 • 28 Haziran 2023 Çarşamba (Bayramın 1. günü)
 • 29 Haziran 2023 Perşembe (Bayramın 2. günü)
 • 30 Haziran 2023 Cuma (Bayramın 3. günü)
 • 1 Temmuz 2023 Cumartesi (Bayramın 4. günü)

Kurban Bayramı takvimine göre tatilin sonu cumartesi gününe denk gelir. Hafta sonuyla birleşen tarihler sayesinde tatil süresi toplamda 5,5 gündür. Yaz sezonuna denk gelen bu dönemde verimli bir tatil planı yapabilirsiniz. Tatil fırsatları, Kurban Bayramı’nı bütçe dostu fiyatlarla geçirmenizi sağlar. Siz de Setur ayrıcalıklarıyla sunulan denize sıfır otelleri inceleyerek bayramı sevdiklerinizle kusursuz bir şekilde geçirebilirsiniz.

30 Ağustos Zafer Bayramı

1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için 30 Ağustos Türkiye’de ulusal bir bayram ilan edilmiştir. Her yıl kutlanan bu tarih 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak anılır. Söz konusu tarih 1935 yılından beri resmi tatil statüsündedir. 30 Ağustos resmi tatilinde kamuda ve özel sektörde çalışan kişiler izinli sayılır. 30 Ağustos’ta dinlenmek isteyenler ve henüz tatil planı yapmayanlar için son dakika tatil fırsatları özel avantajlar sunar. Tatil fırsatlarını değerlendirerek yazın son günlerini keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

30 Ağustos Tatil mi?

Her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı, 2023’te Çarşamba gününe denk gelecek. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle ayrıldığı bu tarih, hafta içine denk geldiğinden çalışanlar tatil yapma fırsatı bulacak. Sevdikleriyle ve arkadaşlarıyla tatil yapmak isteyenler yetişkin otelleri konseptinde hizmet veren tesislere göz atabilir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tatil mi?

Ulusal bayramlar arasında yer alan 29 Ekim, Cumhuriyet’in kuruluş yıl dönümü olarak kutlanır. 1925 yılında resmi tatil ilan edilen bu tarihte çalışanlar izinli sayılır. Ayrıca ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde eğitim veren kurumlar da 29 Ekim resmi tatilinde kapalıdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2023 yılında ise pazar günü kutlanacak. Sonbahar aylarına denk gelen tatil dönemi, harika bir doğa gezisi yapmak için elverişlidir. Deniz, kum ve güneş tatili yapmak isteyenler ise bahsi geçen tarihlerde hava sıcaklıklarının hala yüksek olduğu Kıbrıs’ı değerlendirebilir. Setur ayrıcalıklarıyla sunulan Kıbrıs otellerini yakından inceleyerek keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz.

28 Ekim Tatil mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın önceki gününde kamuda ve özel sektörde yarım gün tatil ilan edilir. 2023’te 28 Ekim, cumartesi gününe denk geliyor. Hafta sonunu kapsayan bu tarihlerde her halükarda çalışanlar ve öğrenciler tatil yapacak. Hafta sonuna denk gelen bu tarihi tatil ile değerlendirmek isteyenler 29 Ekim otellerine göz atabilir.

10 Kasım Tatil mi?

10 Kasım, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümüdür. 10 Kasım tarihi, Atatürk anısına ulusal yas günü ilan edilmiştir. Her yıl söz konusu tarihlerde Atatürk’ü anma etkinlikleri düzenlenir. Atatürk’ü Anma Günü olarak adlandırılan 10 Kasım, resmi tatil değildir.

Instagram Logo
Facebook Logo
Youtube Logo
Setur AppStore logo
Setur GooglePlay logo
Belirtilen fiyatlar T.C. ve K.K.T.C. vatandaşları için geçerli olup tesisler yabancı uyruklu misafirlerden fiyat farkı talep edebilmektedir. Yabancı uyruklu misafirlere uygulanacak fiyatları çağrı merkezimizden öğrenebilirsiniz.
Mentioned prices are valid for Turkish and Cyprus citizens only and different rates may apply for foreign guests. Please contact our call center for special fares for foreign nationals.
Sitemizde yer alan tesis özellikleri bilgilendirme amaçlıdır, hizmet ve kullanım saatleri dönemsel olarak Otel’ler tarafından değişitirilebilir.
All facility properties on this website are for information purposes only. Service conditions and operating hours might be changed by hotels seasonally.
Kıbrıs rezervasyonlarında otel konaklaması ile birlikte alınan uçak biletleri paket olarak geçerlidir. Otel konaklaması iptal edildiğinde uçak bileti tek başına kullanılmaz. Uçak bileti anlaşmalı sınıflardan
kesildiği için iptal iade yapılmaz.
Airplane tickets purchased with the hotel stay are valid as a package, for the reservations made in Cyprus. When the reservation is canceled, the flight ticket may not be used. Cancellation is non-refundable as the airplane ticket is deducted from the contracted classes.
Koç Holding LogoCopyright © 2022 Setur Servis Turistik A.Ş. Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları
etbis
SETUR SERVİS TURİSTİK A.Ş
Belge No: 728
Türsab Logo
visa card logo