2022 Resmi Tatil Günleri

Tatil denilince akla ilk olarak yaz ayları gelir. Havaların iyiden iyiye ısınması ya da okulların kapanması gibi faktörler bu dönemi, denizin ve güneşin tadını sonuna kadar çıkaracağınız bir tatil için elverişli hale getirir. Fakat tatil kavramını sadece yaz dönemi ile sınırlamak; dinlenmek, şehir hayatının koşturmacasından uzaklaşmak ve sevdiklerimizle keyifli zaman geçireceğimiz diğer tatil fırsatlarını gözden kaçırmamıza neden olabilir.Gencinden yaşlısına herkesin merak ettiği resmi tatil günleri de minik kaçamaklar yapmak için harika bir fırsattır.

Herkesin merakla beklediği resmi tatil günleri, yılın çeşitli dönemlerine yayılmıştır. Böylelikle bu dönemlerde farklı konseptlerde, birbirinden çok farklı deneyimler vadeden tatil deneyimleri yaşama fırsatı yakalayabilirsiniz. 2022 yılının tatil planını yapmadan önce resmi tatil günleri hakkında bilgi sahibi olmak, işinizi ciddi anlamda kolaylaştırır ve tatilinizin çok daha öncesinden planlanmasını sağlar.

Tatil planını mümkün olduğunca önceden yapmanız halinde hem tatil bütçenizi oluşturmanız kolaylaşır hem de Setur’un sunduğu %50’ye varan erken rezervasyon indirimi fırsatını yakalamanızı sağlar. Bunun yanına tatile çıkmanın yarattığı heyecan ve motivasyon artışını da eklersek resmi tatil günlerini değerlendirmenin size ne kadar iyi geleceği şüphesiz! Peki resmî tatiller 2022 yılında hangi gün ve tarihlere gelir, bu tarihlerde ne gibi seyahat alternatifleri değerlendirilebilir birlikte inceleyelim.

Yılbaşı Tatili

01 Ocak Yılbaşı Tatili

01 - 03 Ocak günleri arasında 3 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

Yarıyıl Sömestır Tatili

24 Ocak Yarıyıl Tatili

24 Ocak - 04 Şubat günleri arasında 12 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

Nisan ara tatil

11 Nisan Ara Tatil

11 - 15 Nisan günleri arasında 5 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

23 Nisan çocuk bayramı tatili

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı

23 - 24 Nisan günleri arasında 1 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

1 Mayıs tatili

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 - 2 Mayıs günleri arasında 1 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

Ramazan Bayramı tatili

Ramazan Bayramı

1 - 4 Mayıs günleri arasında 3 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

19 Mayıs tatili

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

19 - 20 Mayıs günleri arasında 1 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

Kurban Bayramı tatili

Kurban Bayramı

9 - 12 Temmuz günleri arasında 4 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

15 Temmuz tatili

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü

15 -16 Temmuz günleri arasında 1 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

30 Ağustos tatili

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 - 31 Ağustos günleri arasında 1 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

29 Ekim tatili

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 - 30 Ekim günleri arasında 1 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

Kasım ara tatil

Kasım Ara Tatili

Kasım ayı içerisinde 5 günlük tatil fırsatı bulunmaktadır.

1 Ocak 2022 Yılbaşı Tatili

1 Ocak tarihi, her sene yılın ilk resmi tatili olarak dikkat çeker. Yeni yıla girilen 31 Aralık gününün ardından gelen bu tarih, yılbaşını unutulmaz bir kış tatili ile süslemek isteyenlere kaçırılmaması gereken bir fırsat sunar. Gerek karla kaplı bembeyaz manzaraların tadını çıkarmak isteyenler gerekse kayak severler için yılbaşı tatili kusursuz bir dönem olarak değerlendirilebilir. Uludağ, Kartepe ya da Kartalkaya gibi, büyük şehirlerde yakın noktalarda konumlanmış kayak otelleri, birkaç günlük bir dinlenme ve eğlence tatili için son derece uygundur.

1 Ocak, 2022 yılında Cumartesi gününe denk geliyor. Bu dönemde tatil yapmak isteyenlere ekstra bir tatil günü yaratmasa da yılbaşı gibi özel bir günü aileniz ya da sevdiklerinizle unutulmaz bir tatile dönüştürebilmenize engel değil. Yeni yıla yeni umutlarla girerken bunu ömür boyu hatırlayacağınız anılarla zenginleştirmek istiyorsanız aklınızdaki tatil planı için en uygun kış oteli alternatifini araştırmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

31 Aralık 2021 Tatil mi?

Yılbaşı tatili için plan yapılırken 31 Aralık gününün durumu da elbette çokça merak edilir. 31 Aralık 2021, resmi tatil günleri arasında yer almıyor. Fakat bu tarihin cuma gününe denk gelmesi harika bir fırsattır. Cuma günü izin alarak hafta sonu tatilini üç güne çıkarabilir, yılbaşını keyifli bi seyahat fırsatına çevirebilirsiniz. Ayrıca kimi özel iş yerlerinde bu tarihte yarım gün gibi tatil için keyifli bir fırsat yaratan uygulamalara gidilebildiğini de belirtelim.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Tatil mi?

TBMM’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan edilmiştir ve resmî tatil günlerinden biridir. Mevsim itibarı ile bahar aylarında doğanın yeniden canlandığı döneme denk düşen bu tatil, özellikle kışın yarattığı ruh halinden sıyrılıp tazelenmek için mükemmel bir fırsattır. 23 Nisan, 2022 yılında ise cumartesi gününe denk gelir.

24 Nisan Tatil mi?

Bayramın ardından gelen 24 Nisan, resmi tatil günü olmasa da keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için harika bir bahar tatiline kapı açar.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Mayıs Tatil mi?

Halk arasında İşçi Bayramı olarak da bilinen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 2009 yılında resmî tatil olarak kabul edilmiştir. Havaların iyiden iyiye ısındığı, baharın kendini hissettirdiği 1 Mayıs, Güney ya da Ege sahillerine gitmek için oldukça uygundur. 23 Nisan ile 1 Mayıs arasında yaklaşık bir hafta olması nedenli bu resmi tatil günlerini birleştirleştirebilirsiniz. Böylece uzun ve dinlendirici bir bahar tatili için önemli bir alternatif yaratmış olursunuz. 1 Mayıs, bu yıl Pazar gününe, yani hafta sonuna denk geldiğinden tatil açısından geçmiş senelere nazaran daha az elverişli bir dönem olarak değerlendirilebilir.

Ramazan Bayramı Tatili

Ramazan bayramı, üç günlük bir resmi tatil olması itibarı ile tatilciler için çok geniş bir zaman aralığı yaratır. Bu üç günün tamamının hafta ortasına denk geldiği durumlarda ise genellikle diğer günler de ilgili kurumlarca tatil sayılabilir. Bu durumlarda ortaya iki hafta sonunu da kapsayan dokuz günlük harika bir tatil fırsatı çıkar!

Ramazan Bayramı tatilinin tarihi, yıldan yıla farklılık gösterir. Dolayısıyla bu tatili değerlendirmek için plan yapılacağı zaman, tarihlere ve mevsime göre hareket edilir. Ramazan Bayramı’ndan ileri gelen resmi tatil günlerinin yaza ya da bahar aylarının son günlerine denk gelmesi denizin, kumun, güneşin tadına sonuna kadar varacağınız bir seyahati müjdeler. Şayet bu resmi tatil günleri, görece daha serin mevsim şartlarının hakim olduğu bir dönemde ise doğa ile iç içe zaman geçirebileceğiniz huzur dolu geziye çıkabilirsiniz.

Ramazan Bayramı tatili, her anını keyifle geçireceğiniz bir seyahat ile değerlendirebileceğiniz bir dönemdir. Bu dönemi tatil ile değerlendirmek için bayram otelleri arasından seçim yapabilir, uzun ve huzur dolu bir tatilin kapılarını açabilirsiniz.

Arefe Günü Ne Zaman?

Ramazan Bayramı’nın habercisi olan arefe, 2022 yılında 1 Mayıs Pazar günüdür. Normal şartlarda 1 Mayıs yarım gün olup tatil için büyük bir avantaj sağlar fakat maalesef bunu 2022 yılı için söylemek zor. Yine de arefe günü uzunca bir tatilinin gelişini haber verir; tatil için son hazırlıkların yapıldığı, bavulların kapatıldığı o heyecanlı günü işaret eder.

Ramazan Bayramı Hangi Gün?

Bu döneme dair tatil planı yaparken elbette ki en çok merak edilen konulardan biri Ramazan Bayramı’nın hangi gün ve tarihte olduğudur. 2022 yılında Ramazan Bayramı, 2 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. Bitişi ise 4 Mayıs Çarşamba günü. Bu demek oluyor ki karşınızda en az 5 günlük enfes bir bahar tatili planlama şansı var!

Aynı zamanda resmi tatil günleri içinde yer almayan Perşembe ve Cuma günlerinin hafta sonu ile birleştirilmesiyle 9 günlük harika bir plan için kollarınızı sıvayabilirsiniz. Siz de vakit kaybetmeden erken rezervasyon otelleri arasından hayalinizdeki tatili geçirebileceğiniz konaklama tesisini seçerek yerinizi şimdiden ayırtabilirsiniz.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Tatil mi?

19 Mayıs, bahardan yaza geçişin hissedildiği, tatil için son derece elverişli bir gündür ve resmi tatildir. Bu tek günlük tatilin hafta sonunun öncesine ya da sonrasına denk geldiği yıllarda ortaya üç günlük keyifli bir seyahat imkanı çıkar. Bu durumun 2022 yılı için farklı bir şekilde geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu yıl, 19 Mayıs perşembe gününe geliyor. Fakat 20 Mayıs Cuma gününü birleştirerek dört günlük bir tatil fırsatına merhaba diyebilirsiniz.

19 Mayıs tatili, Başta Antalya olmak üzere Akdeniz kıyısında kurulmuş birbirinden cazip beldeleri, bu tatil için değerlendirerek yaza erken bir açılış yapabilirsiniz. Diğer taraftan bu dönemde bahar esintileri de varlığını sürdürür. Dolayısıyla önceliğiniz denize kum güneş tatili yapmak değilse bu dönemi, doğal güzellikleri tecrübe edebileceğiniz ya da büyüleyici tarihi eserleri yerinde görebileceğiniz bir seyahat ile de geçirebilirsiniz.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Tatil mi?

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, resmi tatil günleri arasına yer alır ve bu statüyü yakın zamanda kazanmıştır. Bu nedenle resmi tatil günleri için plan yaparken akla gelen ilk tarihlerden biri değildir. Ama özellikle yaz mevsiminin tam ortasına, havaların sıcak olduğu döneme denk gelmesi, bu günü tatile çıkmak için oldukça cazip bir hale getirir.

2022 yılında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü sıcacık ve keyifli bir tatil planı için değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Çünkü 15 Temmuz, 2022 takviminde Cuma gününe denk düşüyor. Elinizde, ister uçakla Akdeniz ya da Ege sahillerine inerek isterseniz de özel aracınızla daha yakın beldelere giderek renklendirebileceğiniz bir üç gün var.

Setur’un sunduğu fırsatları değerlendirerek bütçenizi yormadan bu tür bir tatile geçirebilirsiniz. Yüksek taksit olanakları Setur’un kullanıcılarına sağladığı oldukça kolaylaştırıcı bir avantajdır. Yararlanabileceğiniz taksit miktarı kullandığınız kredi kartına göre değişir. Setur, tüm kredi kartları ile 12 aya kadar taksit yapabiliyorken Worldcard sahiplerine özel 18 taksit fırsatı sunuyor. Bu avantajlardan faydalanarak “Sen hayalini kur, tatilin adı Setur!” sloganı eşliğinde düşlediğiniz seyahate kolayca çıkabilirsiniz.

Kurban Bayramı

2022 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı, dört günlük süresi ile ülkemizde en uzun resmi tatildir. Tıpkı Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi, hafta sonu ile birleştirildiği durumlarda, yıllık izin günlerinizi harcamadan dokuz günlük, uzun bir tatil yapabilmenize olanak verir. Bu günlerde okulların da tatil olması itibarı ile tüm aile fertlerinizle istediğiniz türden bir seyahati, bu dönemde gerçekleştirebilirsiniz.

2022 yılında Kurban Bayramı, 9 Temmuz Cumartesi günü başlıyor ve 12 Temmuz Salı tarihinde sona eriyor. Bir kısmı hafta sonu ile çakışıyor olsa da bu tarih aralığının yaz mevsiminin sunduğu deniz, kum, güneş gibi tüm imkanları sonuna kadar çıkarmanız için yeterli olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ek olarak; Arefe bu yıl Cuma gününe denk geliyor. Yani 8 Temmuz Cuma tarihinin öğleden sonrası da resmi tatil günleri arasında yer almaktadır. Buradan hareketle Temmuz ayının ilk günlerini tatil için değerlendirebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Nerede nasıl bir tatil yapmak istediğinizi şimdiden belirleyip heyecanlı hazırlıklara şimdiden başlayabilirsiniz. Kurban Bayramı’nı hem kendiniz hem de çocuklarınız için eğlenceli bir tatile dönüştürmek için çocuk dostu oteller en isabetli tercihlerden biri olacaktır.

Bayram Kaç Gün Tatil?

Planları yapmaya geçmeden elbette ki bayram tatilinin kaç gün olduğu merak edilir. 2022 yılında Kurban Bayramı tatili bugün itibarı ile, ilk iki günü Cumartesi ve Pazar olmak üzere dört gün görünüyor. Fakat bu takvime daha geniş açıdan baktığımızda karşımıza başka bir fırsat çıkıyor! O da 15 Temmuz Cuma günü olan tatili Kurban Bayramı ile birleştirmek. Böylece tatiller arasında kalan iki gün de değerlendirerek dokuz günlük bir seyahat fırsatı yaratabilirsiniz! Bu açıdan bakınca Kurban Bayramı 2022 yılı resmi tatil günleri arasında en etkileyici tatil fırsatı olarak dikkat çekiyor. Denize sıfır otelleri değerlendirebilir, dilediğiniz gibi uzunca bir tatil planı yapabilirsiniz.

Bu tarih için şimdiden otel rezervasyonunuzu şimdiden yapabilirsiniz. Tatil planınızın iptal olması riskine karşı ise Setur’un sunduğu birçok otelde geçerli olan konaklamanıza 72 saat kalıncaya kadar rezervasyonunuzu iptal etme hakkından faydalanabilirsiniz.

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Tatil mi?

30 Ağustos Zafer Bayramı, resmî tatildir. Yaz mevsiminin bitimine yakın günlerde yer alması sebebiyle de yılın son deniz tatilini yapmak için oldukça uygundur. Yaz boyunca yoğunlukları sebebiyle tatile çıkma şansı bulamayanlar da bu fırsatı değerlendirebilirler.

Bu tatil, 2022 yılında takvimlerde Salı gününe denk geliyor. Yani elinizde yine bir gün için izin alarak dört günlük bir tatil planlama imkanı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle gündüzlerin daha da kısaldığı zamanlara denk geldiğinden, denize tatili yapmak için bu tarih son fırsatınız olabilir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tatil mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, yılbaşından önceki son resmi tatildir. Bu anlamda yılı kapatmadan tatile çıkabilmek adına önemli bir fırsattır. Havaların yavaş yavaş serinlemeye başlaması sayesinde 29 Ekim tatili, yeni dünyalar ve lezzetlerle tanışacağınız birkaç günlük bir kültür ya da gastronomi gezisi için çok uygundur.

Bu tarih, 2022 yılında Cumartesi gününe denk geliyor. Fakat olumsuz gibi görünen bu durumu tatil fırsatına çevirebilirsiniz. Bunun nedeni ise 28 Ekim gününde saklı.

28 Ekim Tatil mi?

29 Ekim’e dair plan yaparken akıllarda en sık beliren soru işareti tabii ki önceki günün tatil olup olmadığıdır. 28 Ekim, tamamen tatil olmasa da yarım gün tatil uygulamasına tabidir. Yani tatil planınızın günün öğleden sonradan itibaren başlatabilir, son derece keyifli bir deneyime yelken açabilirsiniz.

10 Kasım

10 Kasım Tatil mi?

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız 10 Kasım günü, resmi tatil değildir. Şimdiye dek 10 Kasım hiçbir zaman resmi tatil olmamıştır.

2022 Sömestr Tatili

2022 Sömestr Tatili Ne Zaman?

Açıklanan eğitim yılı programına göre 2022 sömestr tatili, 24 Ocak Pazartesi başlayacak ve 4 Şubat günü sona erecek. Yarıyıl tatili her sene olduğu gibi, bu yıl da tüm ailelere çocuklarıyla zaman geçirmek için önemli bir imkan sağlıyor. Okullara verilen arayı ailenizle çıkacağınız unutulmaz bir tatille taçlandırmak için size ve çocuklarınıza birbirinden renkli olanaklar sunan sömestr otelleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Ara Tatiller

Bu eğitim yılı içinde;

  1. Ara dönem tatili 15 - 19 Kasım arasında;
  2. ara dönem tatili ise 11 - 15 Nisan arasında yapılacak.

Aşağıdaki tablodan 2022 yılında resmi tatil günlerini detayları ile beraber görebilirsiniz.

Resmî Tatiller Tarih Gün Resmî Tatil Süresi
Yılbaşı 1 Ocak 2022 Cumartesi 1 Gün
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan Cumartesi 1 Gün
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 1 Mayıs Pazar 1 Gün
Ramazan Bayramı Arefesi 1 Mayıs Pazar 0,5 Gün
Ramazan Bayramı 2 - 3 - 4 Mayıs Pazartesi - Salı Çarşamba 3 Gün
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Perşembe 1 Gün
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz Cuma 1 Gün
Kurban Bayramı Arefesi 8 Temmuz Cuma 0,5 Gün
Kurban Bayramı 9 - 10 -11 - 12 Temmuz Cumartesi - Pazar - Pazartesi - Salı 4 Gün
30 Ağustos Zafer Bayramı 30 Ağustos Salı 1 Gün
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim Cumartesi 1 Gün