Fırsat Rusya Turu (St.Petersburg & Moskova)

20 Temmuz 2021 'den itibaren kalkışlı

715,00 EUR 7.402,97 TL
1 11 5 3 9 7 1 8
World Card 'e özel 3 Taksit
Diğer Taksit Seçenekleri

Gezilecek Yerler
St.Petersburg & Moskova

TUR TARİHLERİ ve FİYATLAR

TUR ÖZELLİKLERİ

 • Fırsat
 • Türkiye Çıkışlı / Varışlı
 • Türkçe Rehberli

1 Gün : İstanbul-St.Petersburg

Belirtilen havalimanı dış hatlarda bulunma. Uçağa biniş işlemlerinin ardından St.Petersburg’a hareket. Varışa takiben pasaport işlemlerinin ardından özel aracımızla yapacağımız panoramik şehir turumuzda Nevsky Bölgesi'ni, ülkenin en karmaşık mozaik ikonlarından biri olan, Çar II. Alexander'ın suikastını anmak için inşa edilen Kurtarıcı İsa Katedrali’nin ve Fransız mimar tarafından tasarlanan, geniş iç kısmı malakit ve diğer değerli malzemelerden oluşan, dünyanın 4. Büyük katedrali olan St Isaac Katedrali’nde ikonik ziyaret yapacağız. Geceleme St. Petersburg’daki otelimizde.

 • Ekstra Rus Folklor Dansları Turu : 65 EUR (Kişi Başı)

Akşam, rehberinizin ekstra olarak düzenleyeceği St.Petersburg'daki en iyi Rus Folklor performanslarından birine katılma imkanı bulacaksınız. Rusya'nın dört bir yanından Kazak dansları, şarkıları, enstrümanları ve kostümleri içeren yüksek enerjili bir performansın keyfine varacaksınız.


2 Gün : St.Petersburg

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan turlara katılabilirler. Geceleme St. Petersburg’daki otelimizde.

 • Ekstra Hermitage Müzesi Turu: 45 EUR (Kişi Başı)

Serbest gününüzde, rehberinizin isteğe bağlı olarak düzenlecegi, dünyanın en büyük ve en değerli sanat koleksiyonlarından birini deneyimleme fırsatına sahip olacağınız Hermitage Müzesi turuna katılabilirsiniz. Dünya kültürünün ve sanatının taş devrinden 20. yüzyıla kadar gelişimini temsil eden üç milyon esere ev sahipliği eden müzede, Leonardo Da Vinci, Van Gogh, Michaelangelo, Rembrandt, Rubens, Velasquez, El Greko, Raphael ve daha nice büyük sanatçının büyüleyici eserlerini de göreceksiniz.

 • Ekstra Neva Nehir Turu: 35 EUR (Kişi Başı)

Günün geri kalanında yine rehberinizin ekstra olarak düzenleyeceği Neva Nehri üzerinde tekne ile yapılacak kanal turunda, "Kuzeyin Venedik'i" olarak bilinen bu eski imparatorluk başkentinin atmosferini ve romantizmini hissedeceksiniz.


3 Gün : St.Petersburg-Moskova

Rusya'nın başkentine giden trene binmeden önce boş zamanınızın tadını çıkarabilirsiniz. Moskova'daki, gezi turumuza Kızıl Meydan'ı ziyaret ederek başlayacağız. Meydanın ortasında komünist saltanatının simgesi olan Lenin Mozolesi, her bir kubbesinin kazanılan zaferleri kutlamak amacıyla yapıldığı ve Kızıl Meydanın en masalsı kahramanı St Basil’in Katedrali, 1890-93 yıllarında bir Rus mimar tarafından yapılan, meydanın en zarif binalarından birisi olan GUM mağazaları bulunmaktadır. Daha sonra, İtalyan mimarlara nehrin yüksek kıyısında yaptırılan, Moskova’nın mimari merkezi, Rusya’nın kalbi ve büyüklüğünün sembolü Kremlin’i ziyaret edeceğiz. Üç ünlü Kremlin Katedralinin tadını çıkardıktan sonra Büyük İvan Çan Kulesi ve Patrik Sarayı'nın manzarasını dışarıdan seyrederek turu tamamlayacağız.


4 Gün : Moskova

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan turlara katılabilirler. Geceleme Moskova’daki otelimizde.

 • Ekstra Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi (Moscow Metro ve Arbat Turu dahil) : 40 EUR (Kişi Başı)

Gezide, güzel sanatlar, arkeoloji ve nümizmatik olmak üzere üç farklı bölümden oluşan, sergi salonlarında Van Gogh, Matisse, Dufrenoy, Gauguin ve Picasso gibi birbirinden ünlü ressamların eserlerini görebileceğiniz Antik Mısır döneminden kalma çok sayıda eşya ve objenin sergilendiği Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi ziyaretinden sonra Moskova'nın “Yeraltı Sarayları” olarak bilinen Metro İstasyonları en ilgi çekici yerlerden biridir. Metro istasyonları neredeyse kraliyet ihtişamını yansıtmaktadır. Sanatçılar, muhteşem görünümlü salonlar ve girişler, heykeller, kabartmalar, mozaikler, resimler, vitraylar ile duvarları süslemişler. Moskova Metrosu, yalnızca işlevsellik ve konforu amaçlamayan seçkin Sovyet mimarları tarafından tasarlanıp inşa edilmiştir. Her istasyonda benzersiz bir görünüm vardır. 1611 yılında Rus birlikleri ve Fransız birlikleri arasında yaşanan şiddetli mücadeleye tanıklık eden, Alexander Pushkin ve onun güzel, genç karısının bir zamanlar yaşadığı, bugün iki tarafının 19. Yüzyıldan kalma mimari yapılarla çevrili olduğu Arbat Caddesi size keyifli yürüyüş imkanı verecektir.

 • Ekstra Moskova Sirki Turu : 45 EUR (Kişi Başı)

Akşam, rehberinizin isteğe bağlı olarak düzenlecegi Moskova Sirki turuna katılabilirsiniz. (Moscow Circus Performance musaitligine göre dahil edilecektir), Performans olmaması durumunda diğer programlarla değiştirme hakkımız saklıdır).


5 Gün : Moskova

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan turumuza katılabilirler. Geceleme Moskova’daki otelimizde.

 • Ekstra Sergiev Posad Turu: 55 EUR (Kişi Başı)

Gezi için Moskova yakınlarında ve Rusya’nın ana manastırı sayılan Troitse-Sergieva Lavra'ya (St Sergius'un Üçlü Lavrası)ev sahipliği yapan Sergiev Posad’a hareket edeceğiz. Gezi sırasında, manastırın kurucusu - en saygın Rus azizlerinden biri olan Radonezh St. Sergius’un Sergiev Posad'la, Rus tarihindeki önemli olaylarla manastırın ilişkilerini, Rus Ortodoks Kilisesi ile Rus devletinin tanınmış diğer şahsiyetleri hakkında bilgi edineceğiz.


6 Gün : Moskova-İstanbul

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği buluşma saatinde İstanbul uçuşu için havalimanına transfer oluyoruz. Uçağa biniş işlemlerinin ardından yaklaşık 3 saatlik yolculuk sonrası İstanbul’a varış. Hizmet kalitemizi arttırmak adına sizlere ileteceğimiz anket formlarını doldurmanız bizim için önemlidir. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek üzere...


Covid-19 Bilgilendirme

 • Fiyata dahil olan tüm turlarda kişi sayısını hijyen ve sosyal mesafe kuralları gereği en uygun seviyede tutmaya özen gösteriyoruz.
 • Turlarımızın akışını, mümkün olduğunca açık havada zaman geçirilecek şekilde tekrar düzenledik.
 • Tur boyunca konaklayacağımız otellerin, resmi olarak hijyen kurallarına uygunluğunu duyuran ve taahhüt eden oteller olmasına dikkat ediyoruz.
 • Yolcularımızın ve tur liderlerimizin sağlığı için hijyen kiti stoğumuz hazır.
 • Tur boyunca geçerli Seyahat Sağlık Sigortası* hizmetimizi ücretsiz sunmaya devam ediyoruz.
 • Tur süresi boyunca iç ve dış mekanlarda 1,5 metre sosyal mesafe ve maske takılması kuralına önemle dikkat edilecektir.
 • Turlarımızda ziyaret edilen müze, ören yeri ve diğer tüm noktalarda ilgili kurum ve işletmelerin almış olduğu önlemlere göre hareket edilecektir. Bu önlemlerden dolayı ziyaret edilmesi mümkün olmayan yerlerden acentemiz sorumlu değildir.
 • **Seyahat Sağlık Sigortası Covid-19 tedavisini kapsamaktadır. Seyahat Sağlık Sigortası’nın kapsamı hakkında detaylı bilgi için satış ekiplerimizle iletişime geçebilirsiniz.
 • **Normalleşme süresince gerçekleştirilecek turlarda yukarıda belirtilen tüm koşullar uluslararası kurallarla eş zamanlı olarak güncellenecektir.

Otel Bilgileri

 • St.Petersburg: Oktiabrskaya Hotel 4* vb.
 • Moskova: Alfa Hotel 4* vb. 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • THY ile İstanbul-St.Petersburg-Moskova-İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti ve alan vergisi
 • Belirtilen kategori otellerde oda-kahvaltı esasında 5 gece konaklama
 • Panoramik St.Petersburg şehir turu
 • Panoramik Moskova şehir turu
 • St.Petersburg-Moskova arası ekonomi sınıfı hızlı tren bileti
 • Havalimanı–Otel–Havalimanı transferleri
 • Setur rehberlik hizmetleri
 • Seyahat Sigortası (Tur iptali durumunda tur fiyatının %15'i kapsam dışındadır)

Önemli Notlar

 • Satın alınan tur “Landmark Turizm” organizasyonu olup, diğer seyahat acentaları misafirlerinin de katılımı muhtemel olacaktır.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için minimum 20 kişi katılım şartı gerekmektedir. Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, gezi hareket tarihinden 20 gün önce tur iptali bilgisi tarafınıza iletilecektir.
 • Çocuk fiyatı, aynı odada 2 yetişkin olması durumunda uygulanmaktadır. 1 Yetişkin + 1 Çocuk olması durumunda 2 yetişkin fiyatı uygulanmaktadır.
 • Otel Voucher belgenizin, uçak biletinizin ve seyahat sigortanızın seyahat süresince yanınızda bulunması gerekmektedir. Bu evrakların yanınızda olmaması durumunda ülkeye girişlerde sıkıntı yaşanabilmektedir. Acentemizin bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • 80 yaşın üzerindeki misafirlerimiz için sigorta yapılamamaktadır. 70 yaşın üzerindeki misafirlerimize yapılacak sigortalarda sür prim farkı çıkmaktadır. Satış temsilcimiz bilgi verecektir.
 • Uçuş saatinden minimum 3 saat öncesinde belirtilen havalimanında olunması gerekmektedir.
 • Ekstra turlar minimum 20 kişilik katılımlarla gerçekleşir. 20 kişinin altında olan gruplarda tur rehberi fiyatlarda değişiklik yapabilir.
 • Setur, gerekli gördüğü durumlarda tur kalkışından önce haber vermek kaydıyla rehberlik hizmetini varışa istinaden sağlayabilir.
 • Setur, önceden yolcularına haber vermeksizin, programın içeriğini bozmadan, turların ve şehirlerin, program içerisindeki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Sigorta şirketinin kabul etmesi durumunda; 75 yaş üzeri sigortalıların ani rahatsızlık sonucu tedavi masrafları ödenmez, sadece kaza sonucu tedavi masrafları karşılanır. 80 yaş üzeri sigortalıların ise tıbbi tedavi masrafları ödenmez, sadece nakil hizmetleri organize edilir ve karşılanır. Sigorta poliçenizin tüm detayları için satış temsilcinize danışabilirsiniz.
 • Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen/verilemeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezilerin ya da turların yapılamamasından acentemiz sorumlu değildir. Programda belirtilen turlar panoramik olarak yapılacak olup, herhangi bir ören yeri/müze giriş ücreti fiyatlara dahil değildir.

Konaklama Notları

 • Otellere giriş saati en erken 15.00’dir.
 • Üç kişilik odada konaklama müsaitliğe bağlıdır. Üçüncü kişi için açılır-kapanır ek yatak verilir. Bu yatak tipi standart yataklardan küçüktür.
 • Kimi otellerde iki ayrı yataklı oda bulunmaması durumunda çift kişilik yataklı bir oda verilebilir. Çift kişilik yatak bulunmaması durumunda da iki ayrı yataklı bir oda verilebilir.
 • Tek kişilik odalarda yatak tipi tek kişiliktir. Çift kişilik yataklı oda müsaitlik doğrultusunda verilebilir.
 • Kimi oteller check-in esnasında kredi kartınızdan olası harcamalarınız adına belli bir miktar bloke edebilir.
 • Turlarımızda kullandığımız otellerde yapılan rezervasyonlar grup rezervasyonu olup, alınacak kahvaltılar farklı bir salonda gruba özel olarak verilebilir ve standart otel kahvaltısından farklı olabilir.
 • Programda belirtilen oteller “ve benzeri” dir. Kesin otel bilgisi tur kalkış tarihinden önce bildirilecektir.

Uçuş Notları

 • Uçak biletleri pasaportunuzda geçen isim/soy isim, doğum tarihi, T.C. kimlik numarası ve pasaport detaylarına göre kesilmektedir. Bu bilgilerin acentemize hatalı bildirilmesi durumunda acentemizin bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Havayolu dolayısı ile olabilecek uçuş iptallerinden, uçuş saatleri ile parkur değişikliklerinden ve fiyat artışlarından acentamız sorumlu değildir.
 • Türkiye çıkışlı uçuşlarda bagaj hakkı istisnai durumlar dışında 1 parça/20 kg ile sınırlıdır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişkenlik gösterebilir.
 • Kimi hava yolları grup rezervasyonlarında online check-in ve koltuk seçimine izin vermemektedir. Misafirlerimizin koltuk isteklerini (Müsaitliğe göre) check-in esnasında kontuar yetkilisine belirtmeleri gerekmektedir. Bazı hava yollarında gruba özel koltuk blokajı yapılmaktadır. Yan yana veya daha önde oturmak isteyen misafirlerin havalimanında check/in kontuarında işlem yaptırması gerekmektedir.
 • İç hat bağlantı almak isteyen misafirlerin acentamıza başvurması gerekmektedir. Uçak biletlerinin bağlantılı olarak kesilmesi için iç hat uçuşun acentamızdan alınması gerekmektedir. İç hat uçuşunu misafirlerimizin kendileri almaları durumunda, uçuşlar bağlanamayacağından olası bir uçuş gecikmesi halinde ana uçuşa yetişilemezse hava yolları ve acentamızın bu konuda bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Grup biletlerinden gidiş uçağına binilmediği/kullanılmadığı durumlarda dönüş uçuşu havayolu sistemi tarafından otomatik olarak iptal edilmektedir.
 • Gidilecek ülkelerdeki iç/dış hat uçuşlarında bagaj hakları havayollarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu uçuşlarda bagaj taşıma ücretli olabilmektedir.
 • Tüm havayollarının, uçuş günü ve saati ile ilgili değişiklik yapma hakkı olduğu gibi bagaj taşıma kurallarını acente/yolcu bildirmeksizin değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır. Ekstra bagaj taşıma ücretleri misafirlere aittir.
 • Uçak biletlerini kendileri alarak (Acentemizin uçak bileti hariç kayıt almayı kabul etmesi halinde) tura katılan misafirlerimizin, grup ile aynı uçuşları kullanmadıkları takdirde havalimanı-otel-havalimanı transferlerini kullanamayacakları gibi şehir turu veya diğer turlara da katılamayabilirler. Misafirlerin bu durumda grubun oteline ulaşımları kendi sorumluluklarındadır.
 • Bazı ülkeler artan güvenlik unsurları nedeniyle cep telefonu ve laptop gibi elektronik aletleri güvenlikte açmanızı isteyebilir. Şarjı olmayan cihazları uçağa almayabilir ve bu cihazları ayrı bir güvenlik prosedüründen geçirebilir.

Vize ve Pasaport Bilgisi

 • Yurt Dışı çıkış fonu ücreti fiyatlarımıza dahil değildir. Çıkış harcının yolcular tarafından ödenmesi gerekmektedir.
 • Tur dönüş tarihi esas alınmak şartıyla yolcunun en az 6 ay geçerli pasaportunun olması gerekmektedir.
 • Pasaport alım tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Türk vatandaşları için vize gerekmektedir. Güncel vize prosedürü ve işlemleri için Setur Vize bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Acentemiz, misafirlerimiz ile konsolosluklar arasında aracı kurum olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vize vermemesi acentemizin sorumluluğunda değildir.
 • Vize başvurularının tur hareket tarihinden en az 3 ay öncesinde yapılması tavsiye edilir. Vize sürecinizin daha sağlıklı ilerleyebilmesi adına başvurunuzu tur kalkış tarihinden en az 3 ay öncesinde tamamlamanızı önemle tavsiye ediyoruz.
 • Ziyaret edilen ülke Türk vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin geçerli pasaportunuzda olması gerekmektedir. İptal edilmiş bir pasaporttaki vize geçerli bir vize dahi olsa, bu vize/pasaport ile seyahat edilememektedir. Acentemizin doğacak olumsuzluklardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Gümrük geçişlerinde ve sınır kapılarında, pasaportunuza giriş-çıkış kaşesi basılabilmesi için, pasaportunuzda en az 6 boş sayfa olması gerekmektedir. Vize alınmış olması veya vize gerektirmeyen pasaporta sahip olunması, ülkeye giriş ve çıkış yapılabileceği anlamına gelmeyip, pasaport polisinin sizi ülkeye giriş izni vermeme veya ülkeden çıkarmama yetkisi bulunmaktadır. Acentemizin bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Türk vatandaşı olmayan ya da çifte vatandaşlığı olup da diğer ülke pasaportunu kullanarak tura katılacak olan misafirlerin; seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir. Acentemizin doğacak olumsuzluklardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Farklı bir ülkede oturum izni bulunan misafirlerin vize durumlarını, bağlı bulundukları konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir. Acentemizin doğacak olumsuzluklardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Yırtılmış, yıpranmış veya benzeri tahribatlara uğramış pasaportlar ile seyahat edilememektedir.
 • 18 yaşından küçük bireylerin tek başlarına ya da anne ve babadan sadece bir tanesi ile seyahat etmesi durumunda hem anneden hem de babadan noter onaylı muvafakatname alması gerekmektedir. Detaylı bilgiyi Setur vize departmanından alabilirsiniz

Yerel Hizmetler Hakkında Önemli Bilgilendirme

Satın alınan tur “Landmark Turizm” organizasyonu olup, diğer seyahat acentaları misafirlerinin de katılımı muhtemel olacaktır.


St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 20-25 Temmuz / Türk Hava Yolları

Tarih
20.07.2021
25.07.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 725,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 725,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 865,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
630,00 EUR

St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 07-12 Ağustos / Türk Hava Yolları

Tarih
7.08.2021
12.08.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 725,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 725,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 865,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
630,00 EUR
Satın Al
Son 3 oda

St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 14-19 Ağustos / Türk Hava Yolları

Tarih
14.08.2021
19.08.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 725,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 725,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 865,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
630,00 EUR
Satın Al
Son 3 oda

St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 21-26 Ağustos / Türk Hava Yolları

Tarih
21.08.2021
26.08.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 725,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 725,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 865,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
630,00 EUR
Satın Al
Son 3 oda

St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 28 Ağustos-02 Eylül / Türk Hava Yolları

Tarih
28.08.2021
2.09.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 725,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 725,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 865,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
630,00 EUR
Satın Al
Son 3 oda

St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 04-09 Eylül / Türk Hava Yolları

Tarih
4.09.2021
9.09.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 715,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 715,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 835,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
625,00 EUR
Satın Al
Son 3 oda

St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 11-16 Eylül / Türk Hava Yolları

Tarih
11.09.2021
16.09.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 715,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 715,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 835,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
625,00 EUR
Satın Al
Son 3 oda

St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 18-23 Eylül / Türk Hava Yolları

Tarih
18.09.2021
23.09.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 715,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 715,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 835,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
625,00 EUR
Satın Al
Son 3 oda

St.Petersburg(2)-Moskova(3) / 25-30 Eylül / Türk Hava Yolları

Tarih
25.09.2021
30.09.2021
Çift Kişilik (Kişi Başı) 715,00 EUR
Üç Kişilik Oda (Kişi Başı) 715,00 EUR
Tek Kişilik Oda (Kişi Başı) 835,00 EUR
1. Çocuk
3 - 12 yaş
625,00 EUR
Satın Al
Son 3 oda